Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Pobaltské země, Finsko a teď i Polsko. Země zakáže vozům s ruskou SPZ vjezd do země

Polsko zakáže vjezd autům s ruskou poznávací značkou, uvedl ministr
iStock
 ČTK

Polsko zakáže vjezd automobilům s ruskou poznávací značkou, informoval dnes podle médií polský ministr vnitra. Stejný krok v předchozích dnech oznámily i Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Reklama

Polsko tak reaguje na vyjádření Evropské komise, která v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí z Ruska. Sankce, které EU přijala proti Moskvě kvůli její invazi na Ukrajinu, se podle EK vztahují na veškerá auta z Ruska, tedy také na ta, jimiž cestují lidé a která na území Evropské unie vstupují pouze dočasně. Důvodem je snaha zabránit obcházení sankcí.

„Je to další prvek sankcí proti Rusku a občanům tohoto státu kvůli brutální válce proti Ukrajině,“ uvedl ministr Mariusz Kamiński podle serveru Onet.pl. „V souladu s pokyny Evropské komise ohledně zákazu vjezdu aut zaregistrovaných v Rusku na území Evropské unie... bude zákaz na hranicích Polska platit od zítřka (neděle), v platnost vstupuje od půlnoci,“ řekl ministr na tiskové konferenci uspořádané na hraničním přechodu v Terespolu.

Petr Nečas

Petr Nečas: Vláda bude nakonec úspěšná. A Petr Fiala bude chtít být opět premiérem

Bývalý premiér a bývalý šéf ODS Petr Nečas nebývá příliš vidět na veřejnosti. Podle svých slov však zůstal politickým člověkem, členem strany, a kromě svého soukromého byznysu se politice dále věnuje. Už nikdy však prý nebude chtít žádnou významnou funkci. Vládu Petra Fialy vnímá jako dobrou, opozice je podle něj nekorektně útočná. Na rozdíl od předvolebních průzkumů věří v úspěch Fialovy vlády i v příštích volbách. „Nechce být premiérem pouze na jedno volební období, bude usilovat i o druhé,“ říká muž, jehož politickou kariéru utnul známý skandál kolem tehdejší šéfky jeho kabinetu Janou Nečasovou, v té době Nagyovou. O této kapitole svého života se striktně odmítá bavit.

Přečíst článek

„Zákaz se už dříve týkal ruských kamionů. Teď dokončujeme tuto věc. Žádný ruský automobil do Polska nevjede,“ řekl ministr. Dodal, že zákaz se vztahuje na všechna ruská auta, ať využívaná pro komerční účely, anebo soukromě, a nezáleží na tom, zda majitelem vozu je Rus, anebo občan jiné země. „Platí zásada, že auto zaregistrované v Rusku nemá právo vjet do Polska,“ zdůraznil a dodal, že „ruský stát je v současnosti hrozbou pro mezinárodní bezpečnost“.

Polsko patří k hlavním spojencům Ukrajiny od vpádu ruských vojsk do sousední země z loňského února. Kvůli odstrašení Ruska před případným útokem i na Polsko zahájila Varšava velkorysou modernizaci svých ozbrojených sil včetně velkých nákupů zbraní v zahraničí.

Reklama

Související

Pohonné hmoty, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Čeští řidiči platí ruské válčení i nízké ceny pohonných hmot v Polsku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme