Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Netancujme, jak pískají. Orbánův Fidesz nechal vylepit billboardy proti šéfce Evropské komise

Viktor Orbán
ČTK
 ČTK

Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána nechala po Maďarsku nainstalovat billboardy namířené proti předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Agentura Reuters napsala, že Fidesz takto zahájil kampaň před volbami do Evropského parlamentu naplánovanými na červen příštího roku.

Reklama

Von der Leyenová je na billboardech zobrazená společně s Alexem Sorosem, synem George Sorose, amerického finančníka a filantropa maďarského původu, který je dlouhodobě terčem útoků ze strany Orbánovy strany. „Netancujme, jak pískají,” píše se na reklamních plakátech. Alex Soros je v čele nadace Open Society Foundations (OSF), která ve světě podporuje budování demokracie a rozvoj lidských práv.

Reuters připomíná, že Sorosovi jsou Židé a že někteří to, že jsou ústředními postavami propagandy Fideszu, považují za doklad antisemitismu této národněkonzervativní strany. Ta to ale zásadně odmítá. Britský list The Guardian k tomu napsal, že Orbán už roky hlásá myšlenku, že zákulisní globální aktéři kují pikle ve snaze vměšovat se do maďarské politiky.

Viktor Orbán

Orbán přihrává malou domů svému zeťovi. Spřízněný právník radí vládě s koupí letiště

Maďarské vládě radí s nákupem budapešťského letiště právnická firma navázaná na zetě premiéra Viktora Orbána. Uvádějí to zdroje agentury Bloomberg, podle níž jde o další důkaz nejasné hranice mezi podnikáním a politikou v Maďarsku, které kritizuje Evropská unie.

Přečíst článek

Pozastavené dotace

Za podobné billboardy, na kterých byl bývalý šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker společně se Sorosem starším, si Fidesz v roce 2019 vysloužil kritiku od Bruselu. Strana je odstranila poté, co jí Evropská lidová strana (EPP), jejímž byla tehdy členem, pohrozila vyloučením. Fidesz z EPP v roce 2021 vystoupil.

Evropská komise Maďarsku pozastavila výplatu části peněz z unijní kasy kvůli porušování principů demokracie a právního státu, které se tam podle ní děje za Orbánovy vlády. Premiér v sobotu prohlásil, že Maďarsko "musí říct ne současnému modelu Evropy, jaký Brusel prosazuje".

Maďarský lídr Viktor Orbán

Zdeněk Pečený: Ekonomické trable v uherském ráji. Před Maďarskem už jsou i Rumuni

Maďarský lídr Viktor Orbán nadále potvrzuje svoji dominanci na tamní politické scéně. Ekonomicky ale jeho „království“ ztrácí. Nedávno ho předstihlo i Rumunsko.

Přečíst článek

Na bodu mrazu

The Guardian píše, že nová kampaň Fideszu by mohla znamenat další bod obratu ve vztazích Bruselu a maďarské vlády, která se měsíce snažila vyjednávat o odblokování zmrazených peněz. Nejmenovaný maďarský činitel řekl, že nová kampaň je známkou toho, že vláda v Budapešti vzdává snahy peníze pro Maďarsko získat.

V pátek Orbánův kabinet rozeslal občanům anketu, v níž se mimo jiné ptá, zda by EU měla vyčleňovat prostředky pro Ukrajinu. Jiné otázky ankety se věnují dalším tématům rozdělujícím společnost, jako je migrace nebo práva komunity LGBT+. Podle Reuters se tak Orbánův kabinet, který odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a udržuje kontakty s nejvyšším ruským vedením, snaží u lidí získat politické body.

Maďarsko se dohodlo s Rosatomem na harmonogramu rozšíření jaderné elektrárny

Maďaři se dohodli s Rusy na dostavbě jaderné elektrárny Paks

Maďarská vláda se dohodla s ruským koncernem Rosatom na časovém harmonogramu výstavby dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks, uvedla agentura MTI. Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó společně s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem uvedl, že nové bloky zahájí provoz na začátku příštího desetiletí.

Přečíst článek

Reklama

Související

Viktor Orbán

Orbán přihrává malou domů svému zeťovi. Spřízněný právník radí vládě s koupí letiště

Přečíst článek
Maďarský lídr Viktor Orbán

Zdeněk Pečený: Ekonomické trable v uherském ráji. Před Maďarskem už jsou i Rumuni

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme