Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Macron: Budoucnost Srbska je v Evropské unii a nikde jinde

Srbský prezident Aleksandar Vučić a francouzský prezident Emmanuel Macron
ČTK
 ČTK

Srbsko patří do Evropské unie a nikam jinam, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání se srbským protějškem Aleksandarem Vučičem v Paříži. Snažit se o normalizaci vztahů musí jak Bělehrad, tak Priština, apeloval Macron. Podle Vučiče tak nečiní Kosovo, píše agentura AFP.

Reklama

„Srbsko nesmí nikdy pochybovat o tom, že jeho budoucnost je v Evropské unii a nikde jinde. Žádná nepřízeň osudu by nás neměla přimět k tomu, abychom o této cestě pochybovali,“ řekl Macron. „Tuto volbu (směřování do EU) je potřeba podpořit pokračováním a urychlením reforem právního státu, nezávislostí soudnictví a pluralitou médií,“ dodal francouzský prezident.

Macron žádal po Vučičovi větší soulad s unijní zahraniční politikou. Bělehrad sice odsoudil ruskou agresi Ukrajiny, ale odmítl se připojit k protiruským sankcím a nadále s Moskvou udržuje nadstandardní vztahy, píše AFP.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Lavrov: Nejrozumnější a nejpřesnější mírový plán představila Čína

Čínský mírový plán pro vyřešení situace na Ukrajině je rozumný a z podobných návrhů zatím nejpřesnější, prohlásil podle ruských tiskových agentur ministr zahraničí Sergej Lavrov. Plán, s nímž Peking přišel v loňském roce, vyzývá mimo jiné k respektování Charty OSN a integrity států, ale i ke zrušení protiruských sankcí včetně těch, které byly přijaty ještě před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022.

Přečíst článek

Vučić se proti Macronově výtce stran jednání s Kosovem ohradil a s odkazem na Prištinu prohlásil, že „jedna ze stran nedělá nic“ pro normalizaci vztahů. „My jsme se snažili a čekáme více snahy od protistrany,“ cituje Vučiče AFP.

Kosovo vyhlásilo v únoru 2008 jednostranně nezávislost poté, co Bělehrad ztratil nad touto svou autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO. Srbsko od té doby bojuje proti mezinárodnímu uznání Kosova a jeho členství v mezinárodních organizacích. Francie a stejně tak i Česká republika Kosovo jako samostatnou zemi uznala, nikoliv však pět zemí Evropské unie včetně Slovenska. Srbsko i Kosovo usilují o vstup do EU, normalizace vzájemných vztahů je jednou z podmínek.

Reklama

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Ničí mě evropský duch porážky, říká evropský jestřáb a pochmurný vizionář Emmanuel Macron

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme