Jurečka se pře o platech s Rakušanem i Černochovou

Vláda chystá od ledna zvýšení platových tarifů zaměstnancům veřejného sektoru a státu. Nařízení o přidání by měla schválit na začátku podzimu. Novinářům to dnes před vládním zasedáním řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zvednutí tarifů jen jedné skupině pracovníků ještě letos považuje Jurečka za nesystémové, mimořádné výkony by řešil odměnami. Reagoval tak na požadavky na posílení odměňování bezpečnostních sil, s nimiž přišly resorty vnitra a obrany.
„Jsem připraven se o tom bavit. Je logické, že budeme od 1. ledna příštího roku realizovat zvýšení tarifů. Předpokládám, že takové nařízení by vláda měla schválit někdy v průběhu září a října. Tu debatu povedeme napříč resorty i se sociálními partnery,“ řekl ministr.
Učitelé opět rebelují. Hrozí stávkou, patrně ji i uskuteční, 27. listopadu. Zavřou školy, nebudou učit. Děti ať prý zůstanou doma. Učitelé tam určitě zůstanou.
Dalibor Martínek: Učitelé už zase chtějí stávkovat. Chtějí platy budoucnosti, ale žijí v Rakousku-Uhersku
Názory
Ministerstvo vnitra požaduje v příštích letech navyšování tarifů bezpečnostních složek každý rok o pět procent, dokud nebudou o 25 procent vyšší než u ostatních. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dřív mluvil o přidání v průměru o 4000 korun, z toho je 3200 korun stabilizační příplatek a 800 korun odměny. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) navrhuje zvýšit příspěvek na bydlení pro vojáky o 3000 až 3900 korun měsíčně. Před nedávnem uvedla, že by se měsíční plat vojáků měl zvýšit minimálně o 8300 korun hrubého. Řekla, že doufá v to, že se navýšení podaří schválit k začátku letošního července.
Jurečka nevidí problém v tom, aby dostali odměnu zaměstnanci za mimořádné nasazení například v souvislosti se slintavkou a kulhavkou. „Ale mluvit o tom, že teď uděláme nějaké zvýšení tarifů jen pro část lidí, kteří slouží ve veřejné správě, je za mě nesystémové,“ řekl Jurečka. Dodal, že jako ministr práce musí brát ohled i na pracovníky ostatních sektorů, tedy kultury, školství, sociálních služeb či zdravotnictví. „Mělo by to být vyvážené, aby debata nebyla jen vůči jedné skupině, ale komplexně,“ podotkl ministr.
Česko je známé jako národ brblalů, kteří vidí chyby na druhých, na sobě žádnou. Tím špatným v našich očích je stát, vláda, politici. Rozhodně ne nikdo z nás. My jsme, jako byl Standa Gross, křišťálově čistí.
Dalibor Martínek: 10 důvodů, proč Česko není tygrem Evropy
Názory
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) nepředpokládá, že by o případném přidání bezpečnostním silám kabinet dnes rozhodl. Jednání vedou resorty vnitra, obrany, spravedlnosti a financí i podle šéfa vládních lidovců a ministra zemědělství Marka Výborného. „Uvidíme, jak jsou kolegové domluveni. Předpokládám, že dostaneme nějakou informaci, jak se ta jednání vyvíjí. Jestli budeme rozhodovat tento, nebo příští týden, to je věc druhá,“ řekl Výborný.
O možném navýšení tarifů bude vláda jednat i s odbory. Návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž budou také výdaje na platy, musí kabinet předat sněmovně do konce září. Začátkem října čekají Česko sněmovní volby.
Platy ve veřejném sektoru se upravily naposledy od ledna. Učitelům vzrostly tarify o sedm procent, ostatním zaměstnancům státu a veřejných služeb o 1400 korun.
Vrcholným politikům a dalším představitelům státu vzrostou letos platy skoro o sedm procent. Sněmovna znovu schválila spornou platovou novelu, když přehlasovala veto prezidenta Petra Pavla. Hlava státu vrátila předlohu poslancům zejména kvůli platům soudců, které mají letos meziročně v podstatě stagnovat. Opoziční zástupci varovali, že do předlohy stejně jako loni zasáhne Ústavní soud. Soudci již dřív ohlásili, že na něj hodlají v případě přijetí novely obrátit. Prezident Soudcovské unie Libor Vávra sdělil, že zákon bude minimálně ze strany jednotlivých soudců žalobou napaden. Představitelé ANO a SPD trvali ve sněmovní debatě na zmrazení platů vrcholných politiků.
Sněmovna přehlasovala veto Pavla. Vrcholným politikům vzrostou platy skoro o sedm procent
Money