Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fico: Nejsme schopni přijít s mírovým návrhem, summity EU jsou válečné kabinety

Slovenský premiér Robert Fico
ČTK
 ČTK

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků členských zemí EU jsou válečné kabinety, řekl slovenský premiér Robert Fico. Na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU ministerský předseda Slovenska rovněž kritizoval zahraniční politiku unie a odmítl její nový migrační pakt.

Reklama

„Tváříme se, že jsme nejlepší a nejmoudřejší na světě a nejsme schopni přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu. Všechna zasedání Evropské rady jsou válečné kabinety. Zbraně, zbraně, zbraně a zbraně, žádné slovo mír nepadá, co se týče zasedání Evropské rady. To je mi velmi líto, protože v evropské agendě by mír měl být na prvním místě,“ uvedl Fico. Dodal, že Evropská unie vznikla jako mírový projekt a ne jako projekt války.

FOTOGALERIE: Stavba nových obranných zákopů na Ukrajině

Nynější Ficova vláda po loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob. Fico dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně války na Ukrajině selhala.

Štrasburk, 24. dubna 2024. Debata ČTK Connect s českými europoslanci ve studiu Lobby Set u příležitosti závěrečné plenární schůze končícího Evropského parlamentu.

Čeští europoslanci diskutovali ve Štrasburku. Pro mírová jednání s Ruskem ještě nenastal čas, zaznělo

V sestavě osm na jednu usedli vybraní čeští europoslanci ve studiu Lobby Set ve Štrasburku, aby se u příležitosti poslední plenární schůze ve funkčním období 2019 až 2024 poohlédli za uplynulými lety a probrali některá témata. Všichni přítomní, až na jednu výjimku, kandidují v červnových volbách.

Přečíst článek

„Evropská unie je bezradná v otázkách zahraniční politiky a často se jen bezmocně díváme na našeho spojence za Atlantikem, co řekne a co udělá,“ uvedl Fico.

Fico řekl, že Slovensko si váží členství v Evropské unii, ale nadále ho hodlá konfrontovat s tím, jak Bratislava nahlíží na zásadní otázky zahraniční politiky nebo politiky EU. Slovenský premiér také varoval EU, aby selektivně nevyužívala mechanismy na ochranu právního státu jen proto, že jeho země je „suverénní“.

Spory s eurokomisaři

Evropská komise (EK) a Bratislava si vyměňují názory za rozsáhlé změny v trestním právu, které letos Ficova vláda prosadila ve slovenské sněmovně. Místopředsedkyně EK Věra Jourová minulý týden při návštěvě Slovenska řekla, že nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů. Současně ale komise chce mít podle ní záruky ochrany před zneužíváním unijních peněz.

Robert Fico

Fico: Krym je Rusů. A ti poloostrov Ukrajině nikdy nevrátí. Mír bude drahý

Rusové nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neodejdou z východoukrajinského Donbasu, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico. Uznávání principu územní celistvosti je v případě Ukrajiny podle něj jen teorií mezinárodního práva, případný mír bude drahý a Rusové vojensky vyhrávají.

Přečíst článek

Fico v projevu na konferenci odmítl nový migrační pakt EU. „I my jsme hlasovali proti nebo jsme se zdrželi hlasování u tohoto balíku migračních předpisů a bude problém s implementací na Slovensku. Budeme čekat, jak se vyvine situace ohledně voleb do Evropského parlamentu a možná budeme mít naději, že Evropský parlament se k tomuto balíku migračních předpisů vrátí,“ uvedl.

Podle Fica nelze nutit členské státy, aby buď převzaly migranty nebo za každého z nich zaplatily 20 tisíc eur (zhruba půl milionu korun).

Právě na příkladu schválení nového migračního paktu EU, které si nevyžadovalo jednomyslný souhlas členských zemí EU, Fico obhajoval zachování práva veta v otázkách unijní zahraniční politiky, rozpočtu a bezpečnosti.

Reklama

Související

Slovenský premiér Robert Fico

Stav Fica se nadále zlepšuje. Myslím, že je mimo ohrožení života, řekl ministr vnitra Šutaj Eštok

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme