Reklama

summit - informace o tématu

Svoboda Evropy je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, řekl Zelenskyj v Bruselu, kam přijel prosit o zbraně

Svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, zdůraznil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném summitu Evropské unie v Bruselu. Pro bezpečnost regionu je významná zejména jednota, upozornil prezident země, která se s podporou západních spojenců už skoro rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Přečíst článek
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Úspěch to rozhodně není, hodnotí čeští průmyslníci včerejší energetický summit v Bruselu

Přečíst článek
Miloš Zeman, prezident

Jana Havligerová: Zeman změnil rétoriku, ne přesvědčení

Napadení Ukrajiny putinovským Ruskem je pro prezidenta Zemana pořádná rána do vazu. Při jeho „státnickém“ projevu, s nímž vystoupil v České televizi, to ostatně bylo vidět. Výroky, kterými výslovně odsoudil agresi, zněly mdle, snaha změkčit je vyznáním obdivu k ruskému lidu a kultuře byla zjevná. 

Přečíst článek
Státy světa odhlasovaly v Glasgow společné znění klimatické dohody

Dvě stě států na konferenci COP26 odhlasovalo společné znění klimatické dohody

Představitelé téměř 200 zemí světa se dnes na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie. Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie ale na poslední chvíli oslabena a namísto původně navrhovaného postupného zavržení uhlí hovoří jen o postupném omezení jeho používání. Mnoho delegátů vyjádřilo z ústupku těmto dvěma zemím zklamání, ale kvůli "vyššímu dobru" pro text nakonec hlasovalo.

Přečíst článek
Peníze

Lukáš Kovanda: Změna světového daňového pořádku přinese Česku až šest miliard ročně

Lídři skupiny ekonomicky nejvyspělejších a nejvýznamnějších zemí dnes na summitu v Římě dají zelenou přelomové změně světového daňového pořádku. V důsledku této změny přitvrdí boj proti daňovým rájům i daňovým “kejklům” technologických obrů.

Přečíst článek
Ilustrační snímek, zařízení CCS

František Janáč: Evropský průmysl potřebuje návod na přežití

V první polovině listopadu se uskuteční 26. Konference OSN o změně klimatu ve skotském Glasgow. Půjde o 16. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu a 3. zasedání smluvních stran Pařížské dohody. Je dost možné, že to nejdůležitější se odehrálo už před začátkem.

Přečíst článek
Reklama

News box

Nejméně tři děti a tři dospělí přišli o život při střeleckém útoku na křesťanské škole v americkém městě Nashville, oznámila místní policie. Ze spáchání útoku podezírá mladou ženu, kterou na místě zastřelila, informují světové zpravodajské agentury. Policejní mluvčí Don Aaron uvedl, že útočnice byla ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami a pistolí.
Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odloží kontroverzní plánovanou reformu justice 👨‍⚖️ o několik týdnů, oznámila koaliční strana Židovská síla. Věc se podle ní bude řešit až na dalším zasedání parlamentu po židovském svátku pesach. Justiční reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli již několik týdnů masové protesty.

Ceny ropy 🛢 na začátku týdne rostou o zhruba dvě procenta. Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SELČ přidávala zhruba 1,8 procenta na zhruba 76,30 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 2,2 procenta a byla lehce pod 70,80 dolaru za barel.

Bezpečnostní agentuře Securitas ČR 👮 v loňském roce stoupl čistý zisk i tržby. Společnost loni utržila 1,614 miliardy korun, což bylo o 8,8 procenta víc než v roce 2021. Čistý zisk firmy stoupl meziročně o více než 11 procent na téměř 50 milionů Kč. Securitas ČR je součástí mezinárodní skupiny Securitas AB se sídlem ve Švédsku, která má přes 1300 poboček ve 47 zemích světa.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1️⃣,1️⃣ miliardy eur (26 miliard korun). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí 🏞, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. 
Schodek hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude letos podle místopředsedy správní rady pojišťovny Miroslava Kalouska (TOP 09) zřejmě asi o miliardu lepší než plánovaný. Ukazují to podle něj data o hospodaření VZP za první dva měsíce roku. Očekává saldo 4,6 miliardy korun. Celkově mají být výdaje systému veřejného zdravotního pojištění 4️⃣7️⃣1️⃣ miliard korun.

V Německu zažívá rekordní časy kempování ⛺. Počet přenocování v německých kempech loni vzrostl o 22 procent zhruba na 4️⃣0️⃣ milionů, což je více než kdykoli předtím. O dovolenou blíž přírodě je větší zájem, obytné vozy lidé mají ještě z časů pandemie. 

Německo plánuje koupit až2️⃣8️⃣ samohybných houfnic, aby doplnilo mezery ve výzbroji armády poté, co tyto systémy poslalo loni na Ukrajinu. Těžká vojenská technika jako třeba houfnice, o níž mnozí odborníci dříve říkali, že patří do minulosti, zažívá během války na Ukrajině velký návrat.
Britský princ Harry se nečekaně dostavil k londýnskému vrchnímu soudu, informovala agentura Reuters. Ten se začal zabývat žalobou, kterou na vydavatele bulvárního listu Daily Mail společně s ním podali i zpěvák Elton John a další celebrity kvůli narušování soukromí a údajným odposlechům. Vydavatelství Associated Newspapers obvinění odmítá.
Reklama
Reklama
Doporučujeme