Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čeští europoslanci diskutovali ve Štrasburku. Pro mírová jednání s Ruskem ještě nenastal čas, zaznělo

Štrasburk, 24. dubna 2024. Debata ČTK Connect s českými europoslanci ve studiu Lobby Set u příležitosti závěrečné plenární schůze končícího Evropského parlamentu.
ČTK/Fluger René
Komerční spolupráce

V sestavě osm na jednu usedli vybraní čeští europoslanci ve studiu Lobby Set ve Štrasburku, aby se u příležitosti poslední plenární schůze ve funkčním období 2019 až 2024 poohlédli za uplynulými lety a probrali některá témata. Všichni přítomní, až na jednu výjimku, kandidují v červnových volbách.

Reklama

Pozvání přijali končící místopředsedkyně Evropského parlamentu zvolená za hnutí ANO Dita Charanzová, kterou doprovodil její stranický kolega Ondřej Knotek. Za ODS přišel Alexandr Vondra, barvy TOP 09 a KDU-ČSL hájili Luděk Niedermayer a Tomáš Zdechovský. Nemocného kvestora EP Marcela Kolaju z Pirátské strany nahradil Mikuláš Peksa, za KSČM a SPD hovořili Kateřina Konečná a Ivan David. Moderovala Štěpánka Duchková.

První část pořadu byla věnována nejsilnějším okamžikům, které si přítomní dokázali ze své práce za posledních pět let vybavit. Padly zmínky o fanatismu stoupenců Grety Thunbergové, loučení s britskými europoslanci, šoku a zároveň solidaritě po rozpoutání ruské agrese vůči Ukrajině. Dále se mluvilo o lidských vztazích v době covidu, tragédiích spojených v imigrační vlnou, pomoci nemocným s rakovinou, dopadech Zelené dohody a zachování jaderné energie mezi udržitelnými zdroji.

VIDEO: Podívejte se na záznam celé diskuze

Další pasáž byla věnována migračnímu paktu, podle něhož mají od roku 2026 členské státu EU možnost přijmout svůj díl uprchlíků, nebo se z povinnosti vyplatit. Čeští europoslanci se shodli, že určitá aktualizace migrační politiky byla nutná, ujednání ale vytýkají, že nemá dotaženou návratovou politiku, je příliš byrokratické a neřeší ani nemůže řešit masivní příliv běženců a příčinu jejich příchodu do Evropy. Při hlasování o tomto paktu 14. května v Radě EU se Česká republika chce zdržet.

VIDEO: Sestřih k tomuto tématu „Migrační pakt“:

Závěrečná část byla zasvěcena debatě o Ukrajině a možnostem řešení tamního konfliktu, vyvolaného ruským útokem na jaře 2022. Zazněly názory, že ještě nenastal správný čas pro mírová jednání s Ruskem, že o podmínkách příměří musí rozhodnout sám Kyjev a že by se svět měl za mír na Ukrajině zaručit. Odlišné pohledy přítomných vzbudily emoce i smích.

VIDEO: Sestřih k tomuto tématu „Válka na Ukrajině“:

Štrasburské setkání před televizními kamerami bylo součástí společného projektu Evropského parlamentu a ČTK Connect, který před volbami v červnu otevírá evropská a národní témata. Seriál živě vysílaných diskusí bude pokračovat 7. května v Olomouci a 9. května v Praze, kde budou představeny výsledky čerstvého předvolebního průzkumu agentury Ipsos. Pro období po sečtení hlasů v celé Evropě je v plánu představení českých nováčků, kteří bylo zvoleni do nového EP pro roky 2024 až 2029.

Reklama

Související

Lídr koalice SPD a Trikolory Petr Mach

Mach: Rád bych viděl Evropu jako společenství spolupracujících suverénních národů

Přečíst článek
Europoslanec za ODS a lídr vládní kandidátky Spolu Alexandr Vondra

Vondra: Nabízím to, co dělám celý život. Realismus, zkušenosti a vyjednávací schopnosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme