Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česká eurokomisařka Jourová nenávidí slovenskou vládu, tvrdí Fico

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová
ČTK
 ČTK

Místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová, která přebírá i oblast justice za svého kolegu Didiera Reynderse, nynější slovenskou vládu podle jejího předsedy Roberta Fica nenávidí. „Měla veřejná prohlášení na moji adresu, na adresu vlády. Nenávidí nás. Ještě bude z politických důvodů veselo,” prohlásil Fico. 

Reklama

Fico rovněž potvrdil, že Bratislava vede diskusi s Evropskou komisí (EK) ohledně právního státu v souvislosti s rozsáhlými změnami ve slovenském trestním právu, které prosadila nynější vládní koalice.

Představitele slovenské opozice zároveň Fico opětovně obvinil, že žádali orgány Evropské unie, aby zastavily peníze z evropských zdrojů pro Slovensko. Jourová shodou okolností na Slovensko míří příští týden v rámci svých cest po unijních metropolích, které podniká již několik týdnů a kde s úřady i lidmi hovoří o organizaci červnových voleb do Evropského parlamentu a zejména o boji proti dezinformacím a dalším hrozbám.

Reynders, který oznámil kandidaturu do funkce generálního tajemníka Rady Evropy a vzal si kvůli tomu až do volby neplacené volno, měl na starosti hlavně problematiku vlády práva a právního státu. Například minulý týden řekl, že Evropská komise veškerý vývoj na Slovensku bedlivě sleduje, žádá od slovenských úřadů vysvětlení a je připravena reagovat.

Fico tvrdil, že Reyndersovy výroky vůči Slovensku byly přehnané a že mohly být součástí jeho vlastní kampaně.

Peter Pellegrini

Kovanda: Pellegrini investory neděsí. Slovensko si půjčuje výhodněji než za Čaputové

Slovensko uspořádalo první aukci dluhopisů po zvolení Petera Pellegriniho prezidentem. Od mezinárodních investorů si napůjčovalo celkem 681,5 milionu eur, tedy zhruba 17,3 miliardy korun. Přitom celková poptávka investorů byla ještě o více než 500 milionů eur vyšší. Aukce tak dopadla úspěšněji, než se čekalo.

Přečíst článek

Ekonomičtí vlastizrádci

Evropská komise už v minulosti vyjádřila pochybnosti v souvislosti se zrušením elitního útvaru slovenské prokuratury ÚSP, jež bylo součástí větších změn ve slovenském trestním právu. Výtky se týkaly zejména zajištění účinného vyšetřování trestných činů poškozujících unijní rozpočet. Platnost části změn trestního práva, s výjimkou například rozpuštění ÚSP, pozastavil slovenský ústavní soud.

Diskusi s EK označil Fico pouze za technickou a tvrdil, že nevidí důvod, na jehož základě by Slovensko mělo přijít o evropské peníze. V této souvislosti znovu kritizoval opoziční představitele, jež podle něj takový zásah žádali od unijních institucí, a přirovnal je k ekonomických vlastizrádcům.

Slovenští opoziční politici v souvislosti s možným ohrožením evropských peněz pro Slovensko a s debatou vlády s EK uvedli, že Ficův kabinet se jen vymlouvá a nedokáže čerpat unijní peníze.

„Vláda Roberta Fica je u moci téměř šest měsíců. Mají prakticky všechnu moc ve státě. Navzdory tomu stále fňukají, vymlouvají se jako malé děti. Neumějí vládnout, neuměj čerpat evropské peníze," řekl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Také opoziční liberální strana Svoboda a Solidarita reagovala, že Fico by se měl přestat vymlouvat na opozici a že problémem jsou jen kroky nynější slovenské vlády.

Je po volbách. Premiér Robert Fico mluví o zvyšování daní

Je po volbách. Slováci musí šetřit, Fico ohlásil zvýšení daní

Slovensko bude muset příští rok kvůli ozdravení veřejných financí ušetřit podle premiéra Roberta Fica zhruba 1,4 miliardy eur, tedy přes 35 miliard korun. Na společné tiskové konferenci s ministrem financí Ladislavem Kamenickým ohlásil Fico zvýšení daně z cigaret a zdanění slazených nápojů, z obou ale stát získá jen zlomek zmíněné částky. Fico se rovněž vyslovil pro propouštění ve státní správě a zároveň proti zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH).

Přečíst článek

Reklama

Související

Nerealistické. Osmička zemí unie včetně Česka podepsala dokument proti emisní normě Euro 7

Nerealistické. Osmička zemí unie včetně Česka podepsala dokument proti emisní normě Euro 7

Přečíst článek
Evropská komise představila plán modernizace elektrárenské sítě v EU

Miliardy pro Česko. Brusel schválil podporu na výrobu elektřiny z moderních elektráren

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme