Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Do Chorvatska už brzy bez hraničních kontrol. Vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu možná zablokuje Vídeň

Vít Rakušan, ministr vnitra
ČTK
 ČTK

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující z Česka budou moci do Chorvatska dojet bez hraničních kontrol od začátku příštího roku. Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU ve čtvrtek v Bruselu shodnou na rozšíření schengenského prostoru také o Rumunsko a Bulharsko.

Reklama

„Jsem si jist, že Chorvatsko dnes přijmeme,” řekl novinářům Rakušan před klíčovou schůzkou. „Myslím, že to je obrovský úspěch našeho předsednictví (v Radě EU) a také obrovský úspěch všech debat, které jsme absolvovali,” pokračoval. Ve čtvrtek odpoledne se tak skutečně stalo, vstup Chorvatska do schengenského prostoru ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili.

„Doufáme, že dnes dosáhneme rozhodnutí také u Rumunska a Bulharska,” uvedl ráno český ministr. EU je podle něj „po deseti letech nicnedělání” velmi blízko průlomu. „Nebude to jednoduché... lze očekávat, že debata bude skutečně dlouhá,” dodal. České předsednictví jde podle Rakušana do diskuse s jistou strategií, podrobnosti ovšem ministr nesdělil.

Od ledna bude mít Chorvatsko euro. Co to udělá s realitním trhem? (na snímku Dubrovník)

Od ledna bude mít Chorvatsko euro. Co to udělá s realitním trhem?

Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let let po rozpadu Jugoslávie od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně. 

Přečíst článek

Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner při příchodu na jednání potvrdil, že Vídeň vstup Rumunska a Bulharska nehodlá podpořit. Rakousko při tom může rozhodnutí zablokovat, neboť rozšíření schengenského prostoru vyžaduje jednomyslnou shodu všech států EU, které už do něj patří.

Reklama

Rakouská vláda se v argumentech proti přijetí uvedené dvojice odvolává na nárůst v počtu migrantů přicházejících nelegálně do EU přes Balkán. Rakousko v posledních měsících eviduje příchod desetitisíců běženců, kteří nejsou registrovaní v jiné členské zemi, což je podle vlády důkaz toho, že systém nefunguje. Jistý odpor dávalo v uplynulých týdnech najevo také Nizozemsko, to se ovšem vymezovalo pouze proti přijetí Bulharska.

Podle eurokomisaře Margaritise Schinase jsou tyto výhrady politické, neboť veškeré podmínky pro zrušení hraničních kontrol byly splněny. „Rozšíření Schengenu znamená více kontrol a lepší kontroly, nikoli méně,” prohlásil ráno před novináři. Evropská komise zároveň na dnešním jednání předkládá plán, kterým reaguje na zvýšený provoz na takzvané západobalkánské migrační trase.

Dubrovník, Jaderské moře

Do Chorvatska s kreditkou nebo obyčejnou kartou? Zde je finanční desatero cestovatele

Doba letních dovolených je tu a po dlouhé pandemii plánují statisíce Čechů vyrazit do zahraničí. Rady, jak mít finance v suchu a připravit se na dovolenou, sestavila UniCredit Bank. Nejlepší přípravou na klidný odpočinek je vyřízení potřebných záležitostí ještě doma. 

Přečíst článek

Přetrvávající odpor vůči přijetí Rumunska a Bulharska mezitím vyvolává nevoli mezi představiteli dvou zemí. Bulharská vláda tento týden pohrozila Rakousku a Nizozemsku blíže nespecifikovanými protiopatřeními. Rumunský europoslanec Eugen Tomac zase ve středu ventiloval frustraci v příspěvku na facebooku, v němž rakouský přístup označil za absurdní a za snahu ponížit Rumunsko.

Proti chorvatskému vstupu do Schengenu se v posledních dnech nevymezuje žádná unijní vláda. Oblíbená letní destinace turistů z Česka a dalších zemí tak je krůček od toho, aby se od 1. ledna stala 27. členem evropské zóny volného pohybu. Aktuálně ji tvoří 22 unijních zemí včetně Česka, dále Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Úřad práce, ilustrační foto

Listopad obrat na trhu práce nepřinesl. Nezaměstnaných je 3,5 procenta

Ani listopad nepřepsal příběh, který se na trhu práce píše od letošního jara. Nezaměstnaných za poslední měsíc přibylo 1395, což byla změna málo významná na to, aby posunula podíl nezaměstnanosti ze stávajících 3,5 procenta. Ve stejném měsíci loni dosahoval tento podíl 3,3 procenta.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Podpora Ukrajiny Česko znevýhodňuje. Poznáme to na ceně chleba

Přečíst článek
Vinařství Kabola

OBRAZEM: Vinařství Kabola na Istrii obnovilo výrobu vín v hliněných amforách

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme