Reklama

Cizinci ode dneška tankují v Maďarsku dráž než domácí. I tak ale levněji než na Slovensku

Mol, čerpací stanice
ČTK

Čerpací stanice v Maďarsku účtují dvojí cenu. Tarif pro auta se zahraniční poznávací značkou je výrazně vyšší než pro domácí. Nařízení se ve čtvrtek před půlnocí objevilo v maďarském úředním věstníku, uvedla agentura DPA.

Reklama

Cizinci od pátku tankují u čerpacích stanic v Maďarsku výrazně dráž než domácí. Za pohonné hmoty musejí zaplatit tržní cenu, která je asi o 40 procent vyšší než pevně stanovená úřední cena. A tak zatímco maďarští řidiči nakupují prémiový benzin Natural 95 a naftu za 480 forintů (30 Kč) za litr, cizince vyjde litr pohonných hmot v přepočtu přes 40 korun. 

Vláda pravicového premiéra Viktora Orbána oficiálně určila cenu benzinu loni v listopadu. Chtěla zajistit, aby řidiči nemuseli trpět celosvětově rostoucími cenami pohonných hmot. Nařízení má prozatím platit do 1. července.

Oplétačky s Bruselem

Až do dnešního dne směli v Maďarsku za úřední cenu kupovat pohonné hmoty i cizinci. Změnu oznámili překvapivě ve čtvrtek odpoledne zástupci vlády. Ve čtvrtek večer se proto před čerpacími stanicemi u hranic unijních sousedů Rakouska a Slovenska tvořily dlouhé fronty, protože řada cizinců chtěla natankovat ještě za nižší cenu.

Rozdílný přístup k občanům jiných států Evropské unie na čerpacích stanicích vyvolává otázku, zda Maďarsko neporušuje stávající zákaz diskriminace v EU. Šéf Orbánovy kanceláře Antal Rogán ve čtvrtek večer v televizi připustil, že nová cenová regulace by mohla vést k diskusím s Bruselem.

maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarsko zavádí nové daně. Orbánovy dluhy zaplatí banky i letecké společnosti

Maďarsko uvalí novou daň z úroků, poplatků a provizí bank. Kromě bank vláda nově dodaní mimo jiné i energetické firmy, pojišťovny, letecké společnosti a maloobchodní řetězce. Podle agentury Reuters to oznámil nový ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy. Budapešť peníze potřebuje na snížení rozpočtového deficitu.

Přečíst článek

Reklama

Slováci i Češi tankují doma dráž

V Maďarsku je i s novým nařízením benzín stále levnější než na Slovensku, kde průměrná cena benzinu Natural 95 poprvé dosáhla 1,80 eura (44,40 koruny) za litr. V pátek to uvedl slovenský statistický úřad. Slovensko totiž jako jediná ze čtyř středoevropských zemí z Visegrádské skupiny (V4) nezavedlo opatření proti vysokým cenám pohonných hmot.

Od začátku letošního roku Natural 95 na Slovensku zdražil téměř o čtvrtinu, ceny stouply zejména po ruské invazi na Ukrajinu. Za motorovou naftu si řidiči proti začátku letošního roku připlatí 30 procent; minulý týden stál litr nafty v průměru 1,782 eura (43,90 koruny), v předchozích dvou týdnech její průměrná cena činila rekordních 1,797 eura (44,30 koruny).

Také v České republice naposledy zdražil benzin, zatímco nafta zlevnila. Natural 95 přišel v průměru na 46,21 koruny a nafta na 46,19 koruny za litr.

Ceny benzinu 5. března 2022

Lukáš Kovanda: Benzín je dražší než nafta. I proto Česku hrozí větší inflace než v Rusku

Benzín v ČR je poprvé od začátku invaze dražší než nafta, řidiči červnové snížení spotřební daně ani nepoznají. I proto hrozí, že Česko bude mít letos větší inflaci než Rusko.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme