Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi si pohoršili v žebříčku vnímané korupce. Slováci jsou na tom ale hůř

Český předseda vlády Petr Fiala (ODS; vpravo) a slovenský premiér Robert Fico
ČTK
 ČTK

Příčinami propadu Česka v Indexu vnímání korupce jsou nedostatečná vládní strategie, odsouvání potřebných systémových reforem a nízká politická integrita, napsala česká pobočka mezinárodní organizace Transparency International v reakci na zveřejněné výsledky celosvětového žebříčku, v němž si ČR pohoršila o jeden bod na 56 bodů ze 100 možných a klesla o pět příček na 46. místo ze 180 hodnocených zemí světa. Ministerstvo spravedlnosti k tomu uvedlo, že loňským přijetím novel o státním zastupitelství a kárných řízeních splnila ČR hned tři doporučení protikorupční skupiny GRECO.

„V Česku jsme pravidelně svědky situací, kdy vláda Petra Fialy (ODS) přijímá protikorupční legislativu až v momentě, kdy hrozí sankce za neplnění zahraničních závazků plynoucích z členství v EU či po tlaku Skupiny státu proti korupci (GRECO),“ konstatoval ředitel české pobočky TI David Kotora. „Další motivací jsou pro politiky finanční prostředky z evropského rozpočtu. Jakmile tyto dva aspekty chybí, vládní poslanci dělají maximum pro to, aby buď legislativu vykostili v nefunkční paskvil, nebo ještě hůře, aby spadla ve Sněmovně pod stůl,“ pokračoval.

Fialova vláda si podle TI ČR nemůže v protikorupční agendě připsat žádný výrazný úspěch. Organizace zmínila, že vládní koalice nedokázala důsledně vyřešit střety zájmů u vlastnictví médií a dotací a že vládní ODS a KDU-ČSL ve shodě s opozičním ANO nepodpořily potřebné změny ohledně veřejných zakázek.

Mírné zhoršení

Ministerstvo spravedlnosti, které v oblasti boje proti korupci koordinuje činnost ostatních ministerstev, v reakci na kritiku vyjmenovalo protikorupční opatření loňského roku. Zhoršení Česka v žebříčku označilo za „mírné“. Úřad připomněl posílení nezávislosti státního zastupitelství prosazením příslušné novely, zmínil také novou možnost podání odvolání v kárných řízeních se soudci, státními zástupci a exekutory. Za zásadní označil vládní návrh zákona o regulaci lobbování a připomněl, že podle Národního plánu obnovy musí ČR přijmout funkční regulaci včetně vytvoření registru lobbistů do konce letošního června.

Kotora však upozornil na to, že novelu zákona o státním zastupitelství se podařilo prosadit až po letech tlaku ze strany protikorupčních organizací, veřejnosti a mezinárodních institucí. Dalším příkladem je podle něj právě Národní plán obnovy s řadou povinností včetně zákonné regulace lobbingu, bez jejichž splnění by Česko nemuselo dosáhnout na evropské dotace.

„Samostatnou kapitolou jsou pak jednotlivé kauzy politiků napříč spektrem, které jasně ukazují, že sliby o vyvozování odpovědnosti a vyšší politické kultuře jsou jen prázdným předvolebním lákadlem,“ dodal šéf TI ČR. Organizace konkrétně připomněla další vývoj v kauzách Dozimetr, ROP Severozápad či kupčení s městskými byty v Brně nebo také nové kauzy spojené s manipulací zakázek mimo jiné ve zdravotnickém sektoru.

V indexu sestavovaném experty získalo Česko 56 bodů ze 100 možných a obsadilo 46. příčku ze 180 hodnocených zemí světa. Za průměrem Evropské unie zaostalo o šest bodů, v rámci EU skončilo stejně jako loni šestnácté. Nejslabší pozici v unii nadále drží se 41 body Maďarsko. Žádný z českých sousedů si meziročně nepolepšil. Německo získalo 75 bodů, Rakousko 67, Polsko 53. Slovensko si pohoršilo o pět bodů, celkem jich získalo 49. První místo indexu znovu opanovalo Dánsko s celkově 90 body, následuje Finsko a Singapur.

Polský premiér Donald Tusk

Tusk oznámil rekordní polské investice. Můžeme předehnat nejsilnější země Evropy, uvedl

Polský premiér Donald Tusk oznámil rozsáhlý investiční plán pro letošek v hodnotě 650 miliard zlotých (3,9 bilionu korun), který má nastartovat ekonomický růst polské ekonomiky, ale i přispět k bezpečnosti země. Informuje o tom agentura AFP.

Přečíst článek

Těžba uhlí

Zelený svět se odkládá. Uhlí chytá druhý dech, poptávka po něm roste

Svět je stále daleko od toho, aby se zbavil uhlí. V Evropě a ve Spojených státech sice spotřeba uhlí výrazně klesá, poptávka v Asii ale dál roste. Spojené státy pak zvyšují vývoz, aby uspokojily celosvětovou poptávku. Navíc kapacita uhelných elektráren loni dosáhla rekordu a očekává se, že celosvětová poptávka po uhlí loni také překonala dosavadní rekord, upozornil server zpravodajské televize CNBC. Uhlí je považováno za nejšpinavější fosilní palivo na světě.

Přečíst článek

Související

Doporučujeme