Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Babiš se přiznal k vlastnictví Agrofertu. Koalice zneužívá moc na boj proti ní, řekl ve Sněmovně

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO
ČTK
 ČTK

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes ve Sněmovně označil koncern Agrofert za svou firmu, když prohlásil, že koalice zneužívá politickou moc na boj proti ní. Uvedl také, že Ústavní soud je podle něj součástí nové totality a polistopadového kartelu, který podporují média, zejména veřejnoprávní. Přisvojil si zásluhy za to, že KSČM už není zastoupena ve Sněmovně. Až po zhruba tříhodinové kritice vlády začal navrhovat úpravy programu zářijové schůze dolní komory. Odmítl, že by jeho vystoupení bylo obstrukcí kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku.

Reklama

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po 70 minutách napomenula Babiše, že nemluví k programu schůze dolní parlamentní komory, k němuž se přihlásil a který ani po dvou hodinách nedokončil. „Já mohu mluvit, co chci, a vy mi do toho nebudete mluvit,“ opáčil šéf ANO s tím, že z titulu funkce není ve svém projevu nijak omezen. „Neskáčte mi do řeči laskavě,“ řekl šéfce Sněmovny. Úspěšnější v pokusu usměrnit Babišovu řeč nebyla ani po další stovce minut místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

„Vy zneužíváte politickou moc na boj proti mé firmě,“ řekl Babiš na adresu koalice o Agrofertu, který přitom musel již před lety převést do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Holding Agrofert ze svěřenských fondů Babiše prodal minulý týden pardubickou chemičku Synthesia, mediální společnost Mafra a firmu Londa, která provozuje rozhlasové stanice Impuls a RockZone, skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Transakci ještě budou posuzovat antimonopolní úřady. Babiš mediální dům Mafra označil za „nejsvobodnější médium“.

TV Nova loni zvýšila zisk o šest procent na 1,1 miliardy korun

TV Nova loni zvýšila zisk na 1,1 miliardy, dařilo se streamovací službě Voyo

Televize Nova, která patří do skupiny PPF, loni zvýšila čistý zisk o šest procent na 1,11 miliardy korun. Tržby vzrostly o 15 procent na 7,07 miliardy korun. Největší část tržeb tvořily příjmy z vysílané reklamy, které stouply o 1,6 procenta na 4,43 miliardy korun.

Přečíst článek

O Ústavním soudu mluvil Babiš jako o součásti nové totality v souvislosti s tím, že se schválené nominace na ústavního soudce vzdal místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr kvůli své minulosti předlistopadového komunistického soudce. Předseda ANO mimo jiné řekl, že pro bývalé komunisty je u Ústavního soudu kvóta dvou míst.

Babiš v této souvislosti také uvedl, že se s hnutím ANO zasloužil o odchod KSČM ze Sněmovny, když se jeho vláda s ČSSD o jejich podporu opírala. „My jsme je vyhnali ze Sněmovny,“ prohlásil expremiér na adresu současných komunistů.

Šéf ANO v projevu opětovně označil současnou vládu za „nejprolhanější v historii“, podle něj neudělala nic proti inflaci. „Lidé jsou naštvaní, protože jste lhali a stále lžete,“ prohlásil Babiš. „Místo politických vizí razíme 30 let starou a ochozenou politiku Václava Havla, na kterou není nikdo zvědavý, protože je to z vnější perspektivy obdoba politiky přilepování se k silnici,“ citoval Babiš jeden z komentářů k současnému stavu.

Dalibor Martínek: Andrej Babiš se prodejem Mafry přihlásil o post premiéra

Dalibor Martínek: Babiš se prodejem Mafry přihlásil o post premiéra

Andrej Babiš dvacet let na českém trhu nakupuje jednu firmu za druhou, vlastní jich přes dvě stě. Většinou šlo o podniky ze zemědělství, chemie. Mnohá jeho převzetí se dají označit za nepřátelská, prostě využil ekonomické situace subjektu, o který měl zájem. Někdy k takové tíživé situaci sám předtím přispěl. Například, když zemědělským podnikům prodal na dluh hnojiva a v témže roce se nepovedla úroda a firmy se tak dostaly do platebních potíží, prostě je převzal.

Přečíst článek

Expremiér kritizoval vládní konsolidační balíček, který bude hlavním bodem zářijové schůze dolní parlamentní komory. „Daňový balíček je úplné peklo, vy z těch lidí děláte pitomce,“ dodal. Podotkl, že média v létě dělala pitomce z něj kvůli tomu, že se neuměl napít z lahve s připojeným víčkem.

Babiš slíbil, že program schůze navrhne rozšířit o osm bodů, které shrne v závěru projevu. První z nich se má týkat pražské korupční kauza Dozimetr nebo výzvy premiéra Petra Fialy (ODS) ke snížení cen potravináři, další z bodů se prý bude týkat energetiky. Koalice kvůli ohlášeným opozičním projevům prosadila, že jednání o programu bude moci trvat i přes půlnoc. K úpravám programu se zatím přihlásily čtyři desítky poslanců.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme