Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Politický diář Jany Havligerové: Fiala chce trumfnout Rusko a Čínu

Český premiér Petr Fiala si během návštěvy Etiopie vyzkoušel na letecké základně v Bishoftu letecký simulátor.
profimedia.cz
Jana Havligerová

Premiér Fiala létá po subsaharské Africe, při své osmidenní cestě navštíví pět zemí – Etiopii, Keňu, Nigérii, Ghanu a Pobřeží slonoviny. Afrika je podle něj zajímavá, připouští ale, že se tam v posledních letech velmi silně angažovalo Rusko a ještě intenzivněji se tam uchytila Čína. „Pro ČR to není úplně nejpřirozenější region z hlediska spolupráce, ale to musíme změnit. Musíme to, co jsme zanedbali, napravit,“ říká předseda vlády. Copak má Česko ještě na skladě letouny L – 39 Albatros?

Reklama

Vládní koalice požádala o konání mimořádného jednání dolní komory parlamentu. Stalo se, a zase to neklaplo. Z plánovaných osmi bodů schůze hlasovali poslanci jen o šesti. K předlohám o přípravě stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a o omezení nedostupnosti některých léků se poslanci nedostali. Úplný debakl to není, radovat se může ministr zdravotnictví Válek. Jím předkládaný návrh považují experti za paskvil. Doba, kdy bude moci říct - „mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“, se opět oddálila.

A nakonec trochu folklóru. Piráti hlasují o odvolání šéfa poslaneckého klubu Michálka z republikového výboru. Na začátku října se vůdci Pirátské strany a STAN shodli, že vzájemné spory poškozují jejich spolupráci i vládu jako celek. Případné budoucí neshody prý budou řešit interně a s chladnou hlavou. To si ovšem Piráti musejí nacvičit. Michálek jim nácvik jistě s chladnou hlavou promine.

Andrej Babiš

Politický diář Jany Havligerové: Tipněte si, jestli chce být Babiš premiérem

Oslavy dne vzniku samostatného československého státu tentokrát, díky prezidentu republiky, nebyly žádnou rutinou. Předáváním bojového praporu u Národního památníku v Praze na Vítkově počínaje, a večerním projevem hlavy státu ve Vladislavském sále Pražského hradu konče. V něm Petr Pavel v závěru zmínil dokonce i nástup umělé inteligence. Asi ne náhodou. Celý proslov vyzněl jako stvořený za pomoci AI. Najít tolik omšelých frází na tak dlouhou dobu snad ani není v lidských silách.

Přečíst článek

Prezident Petr Pavel při projevu v OSN

Politický diář Jany Havligerové: Hrad versus vláda a starosti ministrů

Prezident Pavel otevřel debatu kolem možného zrušení práva veta členských států Evropské unie. Nikoli v Česku, ale nečekaně v belgických Bruggách. Debata s vládou o úloze Česka v EU či jeho postojích ke Slovensku by hlavě státu rozhodně prospěla. Nebo že by hlava státu a její přítel po boku nevěděli, kdo odpovídá za českou zahraniční politiku? Možná proto, že vědí, si klidně pouští ústa na špacír.

Přečíst článek

Reklama

Související

Politický diář Jany Havligerové: Optimismus Fialy a jeho ministrů je bezbřehý

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme