Lukáš Kovanda: Nezaměstnanost narůstá k nejvyšší úrovni od covidu
Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 3,9 procenta. Je to o 0,4 procentního bodu výše než loni v listopadu. Stav trhu práce se tedy pozvolna zhoršuje. O čem svědčí i to, že počet uchazečů o práci překonal počet volných pracovních míst o takřka 35 tisíc. To je největší rozdíl za celou dobu od února 2018.
Podniky v čele s těmi průmyslovými nezřídka snižují stavy zaměstnanců, v trvaleji se zadrhávajícím průmyslu se počet zaměstnanců v říjnu snížil o dvě procenta. Přitom nedochází k předvánočnímu zvýšení poptávky po sezónních zaměstnancích v maloobchodě či gastronomii. Což souvisí jak s tlakem firem na úsporu nákladů, tak s legislativně náročnějším – a nákladnějším – zaměstnáváním brigádníků, které je důsledkem letos zavedeného konsolidačního balíčku.
V prosinci se situace příliš nezlepší, lze čekat růst míry nezaměstnanosti nad úroveň čtyř procent, a to poprvé od dubna 2021, kdy ovšem ještě Česko sužovala covidová pandemie. V prosinci se totiž s nástupem zimy tradičně výrazně projeví sezónní snižování stavu zaměstnanců ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví či povrchové těžbě.
Vývoj průmyslové výroby v Česku v říjnu zklamal. Meziroční propad o 2,1 procenta nikdo z analytiků oslovených agenturou Bloomberg nečekal, ve střední hodnotě expertních odhadů se počítalo s poklesem jen o 0,6 procenta. Tuzemský průmysl nadále stahuje dolů utlumený průmyslový výkon německé ekonomiky. Poměrně slabý je ale také objem domácích zakázek.Český průmysl stahuje dolů chabý výkon toho německého
Zprávy z firem
Je to jako přes kopírák. Nějaká profesní skupina, policajti, doktoři, učitelé, poslanci, soudci, soudní zaměstnanci, kuchařky ve školách, prostě kdokoliv placený z peněz daňových poplatníků, který má pocit, že by mu měl stát přidat, začne vyhrožovat stávkou. Nátlaková metoda od lidí, kteří možná dosud nepochopili, že za A jsou placeni z daní pracujících, a za B, že neexistuje nárok na dorovnávání inflace.Dalibor Martínek: Česká společnost se rozpadá. Nenasytný erár chce stále víc peněz
Názory