Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Motoristé v eurovolbách předvedli nejefektivnější kampaň

Lukáš Kovanda: Motoristé v eurovolbách předvedli nejefektivnější kampaň
Profimedia
Lukáš Kovanda

Motoristé měli nejefektivnější kampaň ze všech, jeden získaný hlas je stál jen 9,50 koruny. Sociální demokracie na eurovolbách finančně vykrvácela, hlas ji stál více než 15krát tolik.

Reklama

Kdo v eurovolbách získal nejvíce hlasů, už víme. Jednotlivé strany a hnutí se ale výrazně odlišují v tom, kolik za příslušnou kampaň oficiálně utratily. Takže je zajímavé podívat se také na to, „za kolik“ vlastně ony hlasy jednotlivá uskupení získala.

Kolik "stojí" hlas

Vítězné hnutí ANO posbíralo 776 158 hlasů. Podle transparentního účtu přitom za kampaň utratilo 14,2 milionu korun. Takže za jeden získaný hlas zaplatilo průměrně 18,30 koruny.

Druhá na pásce trojkoalice Spolu pořídila za 20,1 milionu korun celkem 661 250 hlasů. Za zisk jednoho hlasu tedy průměrně utratila 30,40 koruny.

„Kometa“ letošních eurovoleb, Přísaha a Motoristé, se může pochlubit mnohem úspornějším „nákupem“ voličských hlasů. Vždyť Motoristé utratili 2,9 milionu korun při zisku 304 623 hlasů. Jeden hlas je tedy v průměru vyšel jen na 9,50 koruny.

Reklama

Stanislav Šulc: Eurovolby jako velké vítězství sociálních sítí

Nejde jen o mimořádný úspěch Filipa Turka, hvězdy sociálních sítí podpořené miliardářem Richardem Chladem a exprezidentem Václavem Klausem. Finální výsledky voleb do Evropského parlamentu ukazují, jak sociální sítě nově formují společenská hnízda, která se uvnitř utvrzují o svých světonázorech a snaží se je vnutit celku. Ať to stojí co to stojí.

Přečíst článek

To formace Stačilo!, druhá z „komet“ eurovoleb, nakupovala hlasy mnohonásobně dráže než Motoristé. V průměru za 58,80 koruny za hlas.

Hnutí STAN vyšel jeden hlas o něco levněji, a sice na 51,90 koruny. To Piráti na něj ovšem potřebovali hned 72,20 koruny, tedy takřka 8krát více než Motoristé.

SPD a Trikolora pak jeden hlas kupovaly průměrně za 41,40 koruny a strana PRO za 53,20 koruny.

Nejhůře dopadla Sociální demokracie neboli SOCDEM, která za jediný hlas dala 144,80 koruny. Tedy více než patnáctkrát více než Motoristé.

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde

Ursula von der Leyenová je nadále největší favoritkou na post šéfa budoucí Evropské komise.

Karel Pučelík: Jak bude vypadat nový „pravicový“ Evropský parlament

Evropský parlament se o víkendu posunul znatelně doprava. Některé parlamentní skupiny i národní lídři dostali tvrdou lekci, ale konec proevropské koalice to znamenat nemusí. Ursula von der Leyenová je nadále přední kandidátkou na vedení Evropské komise, místo ale nemá jisté.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Poraženým českých eurovoleb jsou Green Deal, euro a migrační pakt

Přečíst článek
Ceny benzinu - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Vládní fiasko. Benzin atakuje rekordní ceny i přes snížení daní

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Fiala vytýká Babišovi to, z čeho sám profituje. A odnášejí to občané

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme