Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Expert: Jádro německou plynovou krizi nevyřeší. To spíš uhlí

RWE lignite power plant Niederaussem
ČTK
 ČTK

Prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren nepomůže vyřešit stávající německou krizi s nedostatkem zemního plynu. V rozhovoru s televizí ZDF to prohlásil šéf regulační Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Klaus Müller.

Reklama

Müller dále uvedl, že Německo se na možné zastavení dodávek plynu z Ruska připravuje a vyzval německé domácnosti, aby hledaly úspory ve spotřebě.

Konsorcium Nord Stream AG dnes zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa. Údržba je v běžných časech rutina, nyní ale kvůli sporu mezi Západem a Ruskem vyvolaným ruskou invazí na Ukrajinu vyvstávají otázky, zda plynovodem po deseti dnech, až kontrolní práce skončí, bude opět plyn proudit.

Nord Stream 1

Dalibor Martínek: Rusko nás ekonomicky zlikviduje, ale v Evropě dál nesmyslně řešíme klima

Začala odstávka plynovodu Nord Stream 1, který vede ruský plyn do Německa. A ten zase z Německa proudí do Česka. Zásobníky se teď na zimu plnit nebudou.

Přečíst článek

„Z Ruska přichází protichůdné signály,” řekl Müller o příslibech obnovení dodávek a také o výhrůžkách. „Upřímně řečeno, nikdo neví,” poznamenal. Řada politiků nejen z řad opozice proto navrhuje zachovat prozatím provoz jaderných elektráren, které by podle stávajících plánů měly ukončit provoz s koncem letošního roku. Toto téma chce opět otevřít ministr financí a šéf vládních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Reklama

Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck z rovněž vládních Zelených debatu o prodloužení chodu jaderných elektráren krátce po ruské invazi na Ukrajinu nevyloučil, později ale uvedl, že to není cesta vhodná pro Německo. To nyní potvrdil také Müller.

„Německo má problém s plynem, s výrobou tepla. Plyn je základní surovinou pro průmysl, kde nám jaderné elektrárny vůbec nepomohou,” řekl Müller. Uvedl, že proto bylo správné rozhodnutí vlády využívat více uhelných elektráren, i když to není vstřícné k životnímu prostředí. „Navíc budujeme terminály na zkapalněný plyn (LNG) a sami musíme šetřit,” podotkl.

topení

Teplá voda jen na příděl. Němci dramaticky šetří na plynu

Plynová krize v Německu se z průmyslu začíná šířit také do domácností, kanceláří či volnočasových center, informují dnešní Financial Times. Lidé v zemi už podle listu čelí realitě přidělování teplé vody, resp. možnosti ji mít k dispozici pouze v předem učených částech dne, dále dochází ke snižování teploty centrálního vytápění, zhasínání pouličních světel nebo zavírání plaveckých bazénů.

Přečíst článek

Podle Müllera by lidé měli s plynem šetřit a před zimou snížit teplotu topení. „Pokud se tak zachová 40 milionů lidí, pak to bude mít výrazný přínos pro Německo,” dodal.

O nezbytnosti šetření v posledních týdnech opakovaně hovoří i Habeck, který nedávno mimo jiné řekl, že výrazně zkrátil dobu sprchování.

Na konci června německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Přímé dopady na domácnosti nové opatření zatím nemá, Německo se ale soustředí na plnění zásobníků před zimní sezonou. Zásobníky jsou prozatím naplněny z asi 64 procent.

Začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1

Lukáš Kovanda: Historický moment, do EU neteče téměř žádný ruský plyn

Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit.

Přečíst článek

Reklama

Související

Dukovany

Pavel Fiala: Evropa vrací do hry jádro a uhlí. Česko nesmyslně spoléhá jen na Dukovany

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme