Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nord Stream 1 - informace o tématu

Plynovod Nord Stream po explozi

U plynovodů Nord Stream operovaly v době výbuchů ruské vojenské lodě, uvedl německý web

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

Přečíst článek
Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Olaf Scholz, navštívil závod Siemensu

Turbína pro Nord Stream 1 dál trčí v Německu. Rusové tvrdí, že kvůli sankcím. Scholz to vyvrací

Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to ve středu ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Přečíst článek
Německo zavede speciální daň pro odběratele plynu, chce ulevit dodavatelům

Na ruské hrátky s plynem doplatí spotřebitelé, Německo na ně uvalí speciální daň

Německo plánuje od 1. října zatížit všechny spotřebitele plynu zvláštní daní. Ta má pomoct dodavatelským firmám, které se potýkají s vysokým růstem cen suroviny, a přenést na spotřebitele 90 procent jejich nákladů. Podle tiskových agentur to uvádějí zdroje z německého ministerstva hospodářství.

Přečíst článek
Plyn, vytápění

Megawatthodina plynu stojí poprvé od března víc než 190 eur

Tok ruského plynu do Německa potrubím Nord Stream 1 před středečním očekávaným snížením dodávek slábne. Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé od března přesáhla 190 eur (4673 korun) za megawatthodinu (MWh).

Přečíst článek
Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu

Síkela: Máme víc času na naplnění plynových zásobníků. Ušetřená energie nás před zimou posílí

Dnešní obnovení dodávek plynu přes plynovod Nord Stream 1 znamená více času na naplnění zásobníků před zimou, uvedl na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). ČR se podle něj musí dále připravovat na zimu a pokračovat ve zbavování se energetické závislosti na Rusku.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

plynovod, ilustrační foto

Putin opět přechytračil Evropu. Nord Streamem 1 již teče plyn

Pouhý den po zveřejnění krizového plánu Evropské unie na případ nedostatek plynu, začal plynovodem Nord Stream 1 opět téct plyn. A to navzdory předchozím upozorněním ze strany Ruska, že k tomu pravděpodobně nedojde. Podle ekonomů dojde k razantnímu propadu ceny plynu.

Přečíst článek
Gazprom, Německo

Rusko Nord Stream 1 nezapne, počítá Evropská komise

Evropská komise (EK) neočekává, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn. Novinářům v Singapuru to řekl eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.

Přečíst článek
Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Kanada v neděli poslala po opravě turbínu pro plynovod Nord Stream 1 do Německa, píše list Kommersant s odvoláním na informované zdroje. Pokud nebudou žádné problémy s logistikou a na celnici, měla by podle listu turbína dorazit do Ruska za dalších pět až sedm dní. Nord Stream 1 se proto nerozjede v pátek, jak bylo plánováno, ale asi až o týden později.

Přečíst článek
RWE lignite power plant Niederaussem

Expert: Jádro německou plynovou krizi nevyřeší. To spíš uhlí

Prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren nepomůže vyřešit stávající německou krizi s nedostatkem zemního plynu. V rozhovoru s televizí ZDF to prohlásil šéf regulační Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Klaus Müller.

Přečíst článek

News box

Jako premiér získal 👴 Andrej Babiš imunitu před možným trestním stíháním ve Francii. Uvedli to francouzští experti na mezinárodní trestní právo Didier Rebut a William Julié. Imunita podle nich trvá po celou dobu premiérského mandátu. Francouzské úřady vyšetřují Babišův nákup nemovitostí za použití offshorových společností.

Španělsko se vzdá zhruba 6️⃣0️⃣ miliard eur (1,4 bilionu korun), které mohlo čerpat z unijních nástrojů na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19. Rozhodla o tom podle agentury EFE vláda. Jednalo se finance, které Evropská unie poskytuje v podobě zvýhodněných půjček. Madrid si však v současnosti půjčuje na finančních trzích za menší náklady, než které by musel zaplatit za unijní úvěry.

Kurz amerického dolaru dnes mírně 📈 roste ke koši měn. Trhy čekají na středeční prohlášení po konci dvoudenního zasedání centrální banky USA (Fed) a připravují se na rozhodnutí několika dalších centrálních bank.

Pražská burza 📈 růstem o 1,45 procenta dál vylepšila své historické maximum. Index PX zakončil na 2559,36 bodu. O víc než 2,5 procenta vzrostly akcie Erste Bank, víc než 6,5 procenta přidaly cenné papíry pojišťovny VIG. Česká koruna mírně posílila k euru i dolaru.

Americká technologická společnost Microsoft v příštích dvou letech investuje v Kanadě více než 7️⃣,5️⃣ miliardy kanadských dolarů (113 miliard korun) do rozšiřování cloudové infrastruktury a do infrastruktury umělé inteligence. Kromě toho chce Microsoft investovat dalších 17,5 miliardy amerických dolarů (365 milionů korun) do infrastruktury AI v Indii. Firma to uvedla v dnešních samostatných oznámeních.

Ukrajina a Evropa jsou 🤝 připraveny předložit Spojeným státům mírový plán, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters ujistil, že Ukrajina čelící ruské invazi je oddána skutečnému míru, ale dodal, že vše závisí na tom, zda Rusko je ochotno ukončit válku.

Společnost South Stream Transport B.V., která provozuje část plynovodu TurkStream, 👉 přesune své sídlo z Nizozemska do Maďarska. V Moskvě to dnes řekl maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Podle něj to zajistí bezproblémový provoz plynovodu navzdory všem právním a finančním útokům v souvislosti se západními sankcemi, uvedla agentura MTI. 

Dnešní jmenování Andreje Babiše českým premiérem bude výrazným příspěvkem ke 👍 zlepšení slovensko-českých vztahů, napsal na facebooku slovenský prezident Peter Pellegrini. V příspěvku na sociální síti X pak hlava slovenského státu Babišovi blahopřála k nástupu do funkce ministerského předsedy. 

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus Co., Ltd., přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes 2️⃣ miliardy korun, uvedl mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních 70 zaměstnanců.

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenoval 4️⃣7️⃣ nových soudců obecných soudů. Do funkce je navrhla končící ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Nejvíce nováčků tentokrát zamíří k obvodním soudům v Praze. Za dobu svého mandátu zatím Pavel přistoupil ke jmenování soudců obecných soudů celkem pětkrát.

Doporučujeme