Reklama

Zvrat ve vývoji? Inflace meziměsíčně stagnovala, meziročně zpomalila

nákupy, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace 15,1 procenta. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné ČR. Vyšší byla jen v roce 1993, kdy činila 20,8 procenta.

Reklama

Na prosincové zpomalení inflace měly největší vliv ceny za dopravu. Meziroční růst cen automobilů zmírnil na 9,2 procenta z listopadových 12,7 procenta. Pohonné hmoty pak byly meziročně dražší o 4,4 procenta, zatímco v listopadu to bylo 14,5 procenta.

Rostly ceny potravin a bydlení

Proti loňskému prosinci zdražovaly zejména potraviny. Za mouku zaplatili lidé o 42 procent více, za chleba téměř o 38 procent více, za drůbeží maso zhruba o 43 procent více. Polotučné trvanlivé mléko zdražilo o 55 procent, vejce o 92 procent, oleje a tuky o 38 procent a za cukr se platil bezmála dvojnásobek než o rok dříve.

zdroj: ČSÚ

Rostly rovněž ceny za bydlení. Nájemné bylo v meziročním srovnání dražší téměř o šest procent, výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 21 procent, vodné o více než pět procent, stočné o více než šest procent, zemní plyn o 140 procent, tuhá paliva o dvě třetiny a teplo a teplá voda téměř o 29 procent. Elektřina naopak zlevnila o 21,2 procenta.

Lukáš Kovanda: Prosincová inflace je nečekaně nízká. Pomohlo také zlevnění ropy a pohonných hmot

Lukáš Kovanda: Prosincová inflace je nečekaně nízká. Pomohlo také zlevnění ropy a pohonných hmot

Prosincová inflace, meziročně 15,8 procenta, zaostala za drtivou většinou expertních odhadů. Pozadu zůstal také meziměsíční údaj. Mezi listopadem a prosincem totiž ceny stagnovaly, což také prakticky nikdo nečekal. Jedná se tedy celkově o příznivý výsledek, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Ceny zboží v prosinci meziročně úhrnem vzrostly o 17,8 procenta a ceny služeb o 12,5 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny zboží klesly o 0,2 procenta, zatímco ceny služeb o 0,3 procenta vzrostly. „Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 procenta a ceny služeb o 12,3 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Reklama

V lednu inflace opět poroste, ale ne na dlouho

Leden  přinese na delší dobu poslední inflační vzepětí. Se začátkem nového roku přišlo tradičně přecenění celé řady zboží a služeb, o jehož síle můžeme jen spekulovat,“ uvedl ekonom tuzemské pobočky UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „S neobvykle vysokými cenovými růsty můžeme počítat u některých služeb spojených s bydlením, jako například u vodného, stočného či odvozu odpadu. Citelné zdražení se s velkou pravděpodobností týkalo i dodávek tepla,“ podotkl.

Češi chudnou a nakupují méně.

Lukáš Kovanda: Plná nákupní centra a restaurace před Vánoci byly jen klam

Češi loni historicky razantně snížili své nakupování. Plná nákupní centra a restaurace před Vánoci zjevně byly jen klam, nejrychleji chudnou pracující.

Přečíst článek

U předpokládaného navýšení cen elektřiny sehraje hlavní roli podle Rožumberského ukončení vlivu úsporného tarifu. „U řady domácností navíc došlo ke zdražení elektřiny a plynu až na úroveň cenového stropu. V důsledku těchto vlivů předpokládáme, že inflace v lednu zrychlí do okolí 17 procent. Únor by již měl přinést začátek trvalejšího poklesu meziroční inflace. Její návrat do jednociferných čísel by měl nastat kolem poloviny příštího roku.

ČSÚ zveřejnil také informace o listopadovém vývoji cen v zahraničního obchodu. Meziroční růst vývozních cen zpomalil na 9,8 procenta z říjnových 11,4 procenta. U dovozu se ceny loni v listopadu meziročně zvýšily o 11,4 procenta po říjnovém růstu o 14,4 procent. „Ceny ve vývozu rostou meziročně nepřetržitě od září 2020, v dovozu od ledna 2021,“ uvedli statistici. Meziměsíčně se ceny potřetí za sebou snížily, vývozní klesly o 0,6 procenta a dovozní o 1,8 procenta.

Náklady ve výrobě letos porostou, očekává to osm z deseti manažerů.

Polovina šéfů firem letos počítá s dvoucifernou inflací, ukazuje průzkum PwC

Polovina šéfů českých firem počítá i letos s dvoucifernou inflací. Na 80 procent generálních ředitelů zároveň očekává, že jim letos porostou vstupní náklady, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC CEO Survey mezi více než 200 řediteli tuzemských podniků.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
ČNB ponechala sazbu na sedmi procentech, ECB a britská centrální banka ji zvýšily

ČNB ponechala sazbu na sedmi procentech, ECB a britská centrální banka ji zvýšily

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme