Zájem o dubajské nemovitosti zatím neutichá

Dubajský realitní trh zažívá nejaktivnější začátek roku v historii. Jen za letošní březen se na trhu uskutečnilo více obchodů než za celý první kvartál loňského roku. Luxusní projekty rezidenčních nemovitostí se vyprodávají na několik let dopředu.
Počet obchodů dále roste
Realitní investoři vzali z kraje letošního roku Dubaj útokem. Navázali na silný rok 2021, kdy se ve města podle zprávy společnosti Savills zobchodovaly rezidenční nemovitosti za 35 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun). Letos do toho kupci šlapou ještě o poznání více než loni. Podle dubajského katastrální úřadu totiž v prvních třech měsících letošního roku dosáhl počet transakcí na realitním trhu 20 538 tisíce, to je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Loni se ve stejném období odehrálo 11 462 tisíce obchodů.
Ještě zajímavější je zvýšená aktivita v právě skončeném měsíci. V březnu totiž ještě zintenzivnila, uskutečnilo se téměř 8,5 tisíce obchodů. V loňském březnu to bylo 4,5 tisíce obchodů a v březnu 2020 ani ne tři tisíce transakcí. Řada makléřů to přisuzuje skokovému růstu zájmu ruských a také ukrajinských kupců. Aktuálně ale vzrostl také zájem investorů z Česka a Slovenska.
Stále za levno
„Momentálně se stále nacházíme zhruba 30 procent pod cenami nemovitostí v roce 2014, tehdy byly ceny nemovitostí historicky nejvyšší,“ uvedl pro Newstream.cz Jakub Chmelař ze společnosti Inspire Real Estate. „Ceny se podle predikce v blízké době vyrovnají cenám, které Dubaj zažila v roce 2014. Nejde však o strop a ceny nemovitosti mohou stoupnout vysoko nad tuto hranici.“ S tím souhlasí Zhann Jochinke, ředitel společnosti Property Monitor, podle kterého Dubaj zůstává v mezinárodním srovnání cenově velmi dostupná.
Nabídka nemovitostí aktuálně nestačí poptávce. Téměř samy se tak prodávají i nové projekty, které jsou ještě „na papíře“. „Projekty, který mají být hotové v roce 2024 a 2025 se nyní vyprodávají v den spuštění prodeje,“ nechal se slyšet Thomas Fawcett, zakladatel realitky TheProperty specializující se na dražší nemovitosti. Více než 40 procent prodejů jsou právě nemovitosti, které se teprve budou stavět.
Vláda Spojených arabských emirátů oznámila, že od nového roku přechází na 4,5 pracovní týden – přičemž víkend začne v pátek odpoledne a skončí v neděli.
Emiráty se přibližují Západu. Vzdají se volného pátku a práce v neděli
Politika
„Zvýšený zájem je ze strany klientů o apartmány v turisticky zajímavých lokalitách jako je Downtown, Marina a obecně u pláže,“ říká Chmelař. „Ve většině případu pak investoři využívají nemovitosti na krátkodobý pronájem, který dle lokality a ceny nemovitosti přináší majitelům návratnost v rozmezí sedmi až jedenácti procent ročně.“
Finanční akční výbor (FATF), což je organizace hlídající trendy v praní špinavých peněz, minulý měsíc umístila Spojené arabské emiráty na svůj seznam šedých zemí. V reakci na to emirátský úřad proti praní špinavých peněz a financování terorismu uvedl, že země je odhodlána bojovat proti finanční kriminalitě a uvedla, že bude úzce spolupracovat s FATF na rychlé nápravě zjištěných nedostatků.
Makléři již investorům radí dívat se dopředu a počítat se zhodnocením investice mezi nákupem nemovitosti ve výstavbě a dokončením projektu. „Velkou příležitostí pro investory je najít dobrý projekt ve fázi přípravy a podívat se, kam se bude ubírat trajektorie trhu, a snad do doby dokončení projektu dosáhnou stejného zhodnocení, jaké zažíváme dnes,“ řekl Fawcett.
Rusové i Ukrajinci
Dubajský trh s nemovitostmi je již dlouho oblíbený u ruských investorů, válka na Ukrajině tento trend ještě dále posílila. „Každý den dostáváme žádosti z Ruska,“ řekl makléř, který si přál zůstat v anonymitě. "Samozřejmě se to zvýšilo s nejistotou Ruska a toho, co se děje. Lidé nevědí, co se stane s jejich penězi,“ dodal.
Na rozdíl od Západu Spojené arabské emiráty neuvalily vůči Rusku a tamnímu kapitálu žádné sankce. Zůstává jedním z mála míst na světě, kde jsou ruské peníze stále vítány. Ruští kupci ale mohou mít díky těžce směnitelnému rublu a odstřižením tamních bank od systému SWIFT problémy s placením. Ruská invaze na Ukrajinu také zvýšila poptávku Ukrajinců, kteří chtějí uprchnout před válkou. Jsou to lidé, kteří již před zahájením invaze zvažovali nákup nemovitosti v Dubaji.Aktuální situace tak pouze jejich rozhodnutí urychlila.
Druhý největší suverénní investiční fond Mubadala ze Spojených arabských emirátů oznámil konec investic v Rusku, důvodem je invaze na Ukrajinu. Fond z Abú Zabí, který mimo jiné vlastní téměř tři procenta v těžebním a energetickém ruském gigantu En+ Group spojeného se jménem oligarchy Olega Děripasky, je prvním fondem z Perského zálivu, jenž k takovému kroku přistoupil, uvedla agentura Reuters.
Konec přátelství. Obří fond z Perského zálivu zastavuje investice v Rusku
Money
Rusové pod tlakem sankcí nachází bezpečný přístav pro své peníze v Dubaji. Realitní trh v emirátu díky boháčům z Moskvy zažívá nebývalý boom, upozorňuje server CNBC.
Dubajští makléři a developeři si mnou ruce. Rusové tam ve velkém skupují nemovitosti
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.