Reklama

Emiráty se přibližují Západu. Vzdají se volného pátku a práce v neděli

Dubaj, ilustrační foto
iStock
Petra Jansová
pej

Vláda Spojených arabských emirátů oznámila, že od nového roku přechází na 4,5 pracovní týden – přičemž víkend začne v pátek odpoledne a skončí v neděli.

Reklama

Přesunutím víkendu na sobotu a neděli se Spojené arabské emiráty (SAE) vymaní z tradice dalších zemí Perského zálivu, jejichž pracovní týden začíná nedělí a končí čtvrtkem. V pátek, v den významný pro islám, se bude pracovat pouze dopoledne. 

Tímto krokem se tamní vláda podle serveru agentury Bloomberg snaží přiblížit globálnímu trendu a zlepšit podmínky pro podnikání. 

Letiště Praha

Aerolinky: Horší než omikron jsou nejistota a vládní veletoče

Naděje na zjednodušení cestování vzaly s příchodem nové mutace covidu, omikronu, za své. Jak celosvětově roste počet případů, státy sahají ke zpřísnění podmínek vstupu na svá území. Nová pravidla tento týden zavádějí Spojené státy i Velká Británie. Ale třeba Kanada to stihla již minulý týden.

Přečíst článek

Změna je podle Bloombergu dalším z kroků, kterým si chtějí vlády Dubaje a Abú Dhabí posílit svoji pozici obchodního centra Dubajského zálivu, a to i v souvislosti s tím, že pozice sousední Saudské Arábie sílí.  

SAE se sladí s globálními trhy

„Tímto krokem se SAE sladí s globálními trhy a mezinárodními korporacemi a usnadní podnikání. Zvýší se totiž počet dní, kdy budou Emiráty moci obchodovat se zbytkem světa,“ uvedl Nabil Alyousuf, generální ředitel společnosti International Advisory Group se sídlem v Dubaji.

Reklama

Zda ale nařízení bude povinné i pro soukromý sektor vláda dosud neuvedla. Rovněž není jasné, zda se změny dotknou i obchodování na místní burze. 

„Dokud ministerstvo práce nevydá oběžník se tato povinnost soukromého sektoru týkat nebude,“ dodal Habib Al Mulla, partner advokátní kanceláře Baker & McKenzie Habib s tím, že se tak s největší pravděpodobností nestane.

Rozhodnutí vlády přichází v roce, kdy vláda SAE vydala více než šest miliard dolarů na balíček dávek a dotací, které měly snížit nezaměstnanost občanů tím, že zatraktivní pracovní místa v soukromém sektoru. Podpora se dostala k 75 tisícům lidí. 

Výroba Škoda Fabia v mladoboleslavském závodu

Český průmysl dál táhnou dolů automobilky, to nejhorší má ale za sebou

Průmyslová výroba v Česku chytá dech. Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu sice zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent, meziměsíčně ale poskočil o 0,9 procenta. Také říjnový výsledek průmyslu poznamenala především výroba aut, i u ní ale dochází k mírnému zlepšení, neboť i ta už meziměsíčně vzrostla, uvedl Český statistický úřad. Stavební výroba mírně roste, čelí však přetrvávajícímu problému s vysokými cenami materiálů.

Přečíst článek

Stejně jako v ostatních zemích Perského zálivu je největším zaměstnavatelem v Emirátech vláda. Většina absolventů vysokých škola tam pracovní nabídky od soukromých společností odmítá s tím, že dává přednost pozici ve veřejném sektoru s lepším platem, benefity a lepší pracovní dobou. Většinu pozic v soukromých firmách proto obsazují cizinci.

Paříž

Paříž dá miliardu na vyčištění Seiny i kvůli olympijským hrám

Více než 30leté snahy vedení Paříže o vyčištění Seiny tentokrát možná vyjdou. Projekt na vysokokapacitní nádrž na dešťovou vodu vyjde na více než miliardu eur.

Přečíst článek

Přístřešky na cvičení jógy v Moravskoslezském kraji.

Novodobé kapličky? V Moravskoslezském kraji je nahradily altány na jógu

Moravskoslezský kraj láká na jógu. V rámci rozvoje regionu tam dosud vzniklo pět dřevěných konstrukčně jednoduchých přístřešků – takzvaných Yogapointů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Osminásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa Bjorn Daehlie (na snímku uprostřed) se po nástupu levicové vlády v Norsku na podzim 2021 opustit zemi.

Norsko opouští alarmující počet milionářů. Levicová vláda na ně chystá daňovou past

Přečíst článek
Ve věku 96 let 30. listopadu 2022 zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. V roce 1994 se v Pekingu setkal i s tehdejším českým premiérem Václavem Klausem.

Zemřel Ťiang Ce-min, klíčový strůjce čínského vítězství v éře pokročilé globalizace. Dokázal si naklonit i Spojené státy

Přečíst článek
Sídlo ČSÚ v Praze na Skalce

Dalibor Martínek: Tvrdá čísla, která všichni známe. Počítá je 1500 lidí za dvě miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme