Reklama

Zadržování dividend končí. ČNB ale bankám radí vyčkat

Hlavní budova České národní banky
ČNB

Česká národní banka již nebude bankám plošně omezovat výplatu dividend za letošní rok. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení hospodářských výsledků za rok 2021.

ČNB omezovala výplatu dividend ze zisků let 2019 a 2020 jako součást protikrizových opatření. Měla zmírnit negativní dopad rozsáhlých uzávěr ekonomiky během pandemie do hospodaření bank a udržet jejich kapitálové vybavení pro zachování stability bankovního sektoru.

Centrální banka v souvislosti s tím také oznámila, že dokončila hodnocení kapitálové situace jednotlivých bank a souhrnná výše dividend může činit přibližně 15 procent zisku bankovního sektoru za roky 2019 a 2020. V roce 2019 banky v Česku vykázaly souhrnný čistý zisk rekordních 90,9 miliardy korun a o rok později 47,51 miliardy korun.

Vzorec pro výpočet výplaty dividend za minulé dva roky sdělila ČNB bankám v březnu 2021. Maximální výše dividend byla podle tohoto rámce stanovena na základě čtyř ukazatelů.

Miroslav Singer, český ekonom, Generali CEE Holding

Exguvernér Singer: České rodiny oproti anglosaským inflace poškozuje víc

My jsme součástí skupiny zemí, kde rodiny mají významná finanční aktiva v bankách. Tudíž je inflace poškozuje víc. Zatímco v anglosaském světě má rodina především na krku úvěry, proto jim současná situace pomáhá. Nemohou se krizí prošetřit, potřebují neztratit práci a vydělávat. Jinak tu hypotéku nesplatí, vysvětluje v rozhovoru pro newstream.cz hlavní ekonom skupiny Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, proč je ve střední Evropě vyšší averze k inflaci.

Přečíst článek

Pojistka v případě zhoršení pandemie

ČNB zároveň informovala, že návrhy na rozdělení zisku bude opět posuzovat standardním dohledovým procesem. „ČNB očekává, že banky budou i nadále přistupovat k distribuci zisků konzervativně s cílem udržet bezpečnou úroveň svého kapitálového vybavení. Současně bankám doporučila, aby další výplaty dividend zvažovaly až poté, kdy budou mít k dispozici konečné hospodářské výsledky za rok 2021 a budou znát i dopady pandemie v podzimních a zimních měsících,” uvedla centrální banka.

Reklama

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům

Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.

Přečíst článek

„Trh s určitou formou uvolnění počítal, jelikož k obdobnému kroku se již odhodlala Evropská centrální banka,” řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. I tak jde podle něj pro pozitivní zprávu, která zafunguje pro bankovní tituly jako růstový katalyzátor. Řada investorů nakupuje akcie finančních domů právě kvůli dividendám, dodal.

Naopak Patrik Štefek z Wood & Company soudí, že oznámení ČNB nebude mít na akcie bank na pražské burze větší vliv. „Jde o očekávaný krok, který navíc doprovází doporučení, aby první dividenda byla vyplacená až ze zisku roku 2021. Tím tak ČNB nechává prostor pro případ, že se situace kolem nemoci covid-19 opět zhorší,” podotkl. České banky jsou podle něj dobře kapitalizované. „Věřím, že právě tuto situaci ČNB zohlednila do svého dnešního rozhodnutí,” doplnil analytik společnosti 4fin Vojtěch Duffek.

Největší banky působící v ČR mají zahraniční vlastníky. Například ČSOB vlastní belgická KBC Bank, Českou spořitelnu rakouská Erste a Komerční banku francouzská Société Générale.

Aj Wej-Wej

Credit Suisse ruší účet Aj Wej-wejovi. Posluhuje Pekingu, tvrdí slavný umělec

Pozoruhodná kauza se v minulých dnech rozpoutala kolem Credit Suisse a čínského umělce, disidenta a aktivisty Aj Wej-weje. Banka totiž hodlá zrušit účet jeho nadace založené na podporu umění a lidských práv ve Švýcarsku. Odůvodnění? Aktivista má v Číně zápis v „rejstříku trestů“. Jenže nic takového není pravda.

Přečíst článek

Reklama

Související

Hlavní budova České národní banky

Komerční banka i Moneta smí vyplatit zadržené dividendy, povolila jim to ČNB

Přečíst článek
Burzovní palác

Akcie na pražské burze jsou letos nejvýnosnější ze všech evropských parketů

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme