Reklama

Výrobní inflace ještě zrychlila. Je nejvýše za téměř tři dekády

Automobilový průmysl, ilustrační foto
Volvo Car Group
Veronika Kudrnová
vku

Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii samostatné České republiky. V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziročně vyšvihly o 11,6 procenta ze zářijových 9,9 procenta.

Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců. V zemědělství byly ceny proti loňskému říjnu vyšší o 14,1 procenta, ve stavebnictví o 7,5 procenta a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,9 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny u výrobců přitom naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

„Zdražování dál nabírá na síle a ničivě dopadá na naše hospodářství. Nová data o cenách výrobců dokládají, že rozhodnutí České národní banky o skokovém růstu úrokových sazeb bylo správné. Dostali jsme se totiž do situace, kdy se inflace stala největší hrozbou naší ekonomiky,“ komentoval nejnovější statistiku hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Drahé a chybějící díly drtí průmysl

Šokový růst cen o desítky procent postihuje hned několik odvětví průmyslu. To podle Křečka vede k nutnosti předělávat plánované rozpočty a přeceňovat výrobky firem. „Vzniká tak chaos v dodavatelských a odběratelských řetězcích. V mnohých případech je nutné vypovídat dříve uzavřené smlouvy, což zhoršuje kondici českého průmyslu,” dodal Křeček. 

Fronta kvůli novým smlouvám na energie před Pražskou energetikou v pražské Vladislavově ulici

Inflace zrychlila na 5,8 procenta. Táhly ji zejména zvýšené náklady na bydlení

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Polovina tohoto nárůstu jde na vrub rostoucím nákladům na bydlení, za nimiž se pravděpodobně skrývají nejenom vyšší ceny bydlení, ale tentokrát už i energií.

Přečíst článek

Stejně jako v předchozích měsících i v říjnu vzrostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků byly meziročně vyšší o 26,9 procenta, chemických látek a produktů o více než 44 procent a dřeva, papíru a tisku téměř o čtvrtinu. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku stouply v říjnu oproti loňsku o 2,8 procenta. Naopak o 2,9 procenta klesly ceny dopravních prostředků, a to zásluhou zlevnění dílů a příslušenství pro motorová vozidla. Samotná vozidla naopak meziročně o 2,2 procenta zdražila.

Reklama

V meziměsíčním srovnání stouply v říjnu ceny průmyslových výrobců o 1,9 procenta, po předchozích 0,7 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna 2008.

Drahá ropa i energie

„Meziměsíční dynamika cen ve výrobním sektoru výrazně zrychlila. Za tím stál další nárůst ceny ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se v průběhu října zvýšila o přibližně 7,5 procenta, během listopadu však již došlo k nepatrnému snížení,” uvedl Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. 

Rychlý růst průmyslových cen však není pouze o ropě, v říjnu podle něj silně působily také vyšší ceny energií. Ty se přitom již promítají také do cen v potravinářském průmyslu, což se zpožděním pravděpodobně povede i k vyšším spotřebitelským cenám potravin. „V tomto směru budou rovněž působit vyšší ceny zemědělských výrobců, které v říjnu zaznamenaly meziměsíční nárůst o 1,9 procenta,” uvedl Gürtler.

Buchtík, ředitel STEM

Bohatých Čechů bude přibývat. Ale chudých také, říká šéf STEM

Do vyšší střední vrstvy patří v Česku nyní asi dva a půl milionu lidí. To je o milion a půl víc než před dvaceti lety. Podle sociologa a ředitele výzkumného ústavu STEM Martina Buchtíka jde o nejvýraznější sociologickou změnu v české společnosti za poslední generaci.

Přečíst článek

Zdražování u zemědělských výrobců meziročně zrychlilo na 14,1 ze zářijových 9,5 procenta. Více se zdražovalo v rostlinné než živočišné výrobě. Zhruba o čtvrtinu stoupla cena olejnin, o 22,6 procenta zdražily obiloviny a o více než 11 procent čerstvá zelenina. Ceny mléka stouply o 8,8 procenta a skotu o 7,3 procenta. Zlevnilo ovoce a meziročně klesly ceny jatečných prasat.

Výrazný růst cen byl v říjnu evidován i u stavebních prací, které meziročně podražily o 7,5 procenta (meziměsíčně zdražily o 0,9 procenta). To navíc bylo doprovázeno zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 16,8 procenta. Kombinace zdražujících stavebních prací a stavebních materiálů bude zvyšovat ceny nemovitostí, což opětovně zhorší dostupnost vlastnického bydlení.

peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Hypotéky brzy zdraží. Třeba až o čtyři tisíce měsíčně

Průměrná sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,54 procenta. Je to ale pouze začátek prudkého zdražování hypoték, které nastane v příštích měsících. Průměrná sazba tak během prvního pololetí příští roku vystoupá až do pásma čtyř až pěti procent. Důvodem je rapidní růst inflace, který jde v ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb i s růstem základní úrokové sazby České národní banky.

Přečíst článek

Vyšší tempo růstu cen zaznamenaly také tržní služby pro podniky, meziroční zdražování u nich zrychlilo na 1,9 procenta ze zářijových 1,6 procenta (meziměsíčně se zvýšily o půl procenta). O více než o desetinu vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu meziročně stouply o 5,6 procenta. Služby v pozemní dopravě byly vyšší o 2,3 procenta. Meziroční pokles o 1,7 procenta statistici zaznamenali u informačních služeb.

Dnešní data o vývoji průmyslových cen podle analytiků pravděpodobně jen utvrdí centrální banku v tom, že má dále zvyšovat úrokové sazby. Na prosincovém zasedání ČNB se podle ekonomů základní úroková sazba jistě dostane nad tři procenta, nyní činí 2,75 procenta. Analytici očekávají navýšení minimálně o 50 bazických bodů, investoři na finančních trzích se kloní spíše k 75 bb. 

>>>>>>Vše o inflaci čtěte zde<<<<<<

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme