Reklama

Inflační vlna ve výrobě zvolňuje. V dubnu už může být jednociferná

Vítkovice Steel
Vítkovice Steel
Veronika Kudrnová
vku

Inflační vlna ve výrobě postupně opadá. I březnová čísla potvrdila zpomalení růstu cen v průmyslu, zemědělství i stavebnictví. Přispěly k tomu nižší ceny energií, roli hraje ale i vyšší srovnávací základna z loňska, upozorňují analytici. V dubnu podle nich výrobní inflace klesne na jednociferné hodnoty, později během roku ji bude následovat i index spotřebitelských cen.

Reklama

Díky levnějším energiím a pozitivnímu vlivu nižších cen ropy se v průmyslu oproti předchozímu měsíci ceny snížily o jedno procento. Meziročně jsou aktuálně ceny v největším tuzemském odvětví vyšší o 10,2 procenta, ukazují údaje Českého statistického úřadu. 

Výrobní inflace zvolňuje

„Ceny zemědělských a průmyslových výrobců meziročně výrazně zmírnily růst,“ zhodnotil březnový vývoj vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V únoru stouply ceny v průmyslu o 16 procent.

„I když propad z předchozích 16 procent je především důsledkem fungování vysokého srovnávacího základu z loňského roku, je už vidět i pozitivní trend v energetice reagující na příznivější vývoj cen elektřiny a plynu na evropském trhu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Inflační vlna podle něj opadá nejenom v rafinériích, ale i v chemickém, kovodělném a dřevozpracujícím průmyslu.

Dál zlevňuje především produkce energeticky náročných výrob. Výrazné zpomalení zaznamenává zpracovatelský průmysl jako celek, kde růst cen zpomalil na necelých šest procent.

„Meziroční zpomalení růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu táhly jak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, tak i výrazné zpomalení meziročního růstu cen ve zpracovatelském průmyslu,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Výroba osobních aut v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 31,5 procenta na 353 770 vozů.

Automobilky nastartovaly, v tuzemsku se v prvním čtvrtletí vyrobilo 353 770 nových vozů

Výroba osobních aut v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 31,5 procenta na 353 770 vozů. Z toho 11,7 procenta produkce tvořily elektrické vozy. Výrobní výsledky se tak přiblížily předkrizovým hodnotám roku 2019, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Přečíst článek

„Meziroční dynamika růstu cen klesala i v páteřních oblastech průmyslu jako automotive a strojírenství. Výjimkou byla produkce těžebního průmyslu, kde v posledních měsících začaly výrazně růst ceny kamene, jílu a písku, což se může časem odrazit v cenách ve stavebnictví,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

„Jasně pozitivní signály zatím nejsou vidět u některých výrobců stavebních materiálů, zejména pokud jde o cement a beton,“ doplnil Dufek.

V Praze vznikne největší dřevěný bytový dům v Česku, Radlický dřevák

Beton je mrtvý. Developeři objevují kouzlo výstavby ze dřeva

Zraky developerů, kteří chtějí pracovat se dřevem, se upínají k expertní komisi, která nyní zkoumá technologické kvality nových dřevěných materiálů. Všichni očekávají, že již brzy padne verdikt, který umožní navýšit počet pater u budov ze dřeva.

Přečíst článek

Na snížení cen pro spotřebitele to zatím nevypadá

Spotřebitele zatím nepotěší ani vývoj cen v potravinářském průmyslu, kde jsou kromě olejů stále ceny ještě výrazně vyšší než loni. „Sice už zpomalují ceny i u zemědělských výrobců, avšak na snížení cen pro spotřebitele to rozhodně až na drobné výjimky ještě nevypadá,“ uvedl Dufek.

U zpracovatelů potravin se vše bude podle Bureše projevovat se zpožděním a až na oleje a tuky zatím k žádným výraznějším poklesům cen nedochází - naopak dál výrazně zdražovala produkce masa, zeleniny a nápojů. To ukazuje na relativní setrvačnost potravinové inflace v nejbližších měsících.

Britové stále čelí inflaci nad 10 procent, jako jediní z celé západní Evropy

Meziroční míra inflace v Británii se v březnu snížila na 10,1 procenta z únorových 10,4 procenta. Oznámil to britský statistický úřad. Analytici odhadovali, že se inflace poprvé po půl roce dostane po deset procent. I přes březnový pokles je míra inflace v Británii nejvyšší v západní Evropě a jako v jediné západoevropské zemi je dvouciferná.

Přečíst článek

„V dalším průběhu roku očekáváme další pokles dynamiky průmyslových cen, ale relativně vysokou setrvačnost inflace v páteřních průmyslových odvětvích v čele s automotive, který pravděpodobně do své produkce bude promítat nově i relativně rychlý růst mezd,“ soudí Bureš.

Analytici se shodují, že výrobní inflace v dubnu klesne na jednociferné hodnoty. „Ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu by měl přispět vývoj cen komodit, silnější koruna a vysoká srovnávací základna, kterou představuje vývoj výrobních cen v loňském prvním pololetí. Pokles cen energií a komodit obecně by měl vést k dalšímu zpomalení růstu výrobních cen také v případě zemědělství,“ uvedl Jáč.

„Pozitivní trend energií a některých dalších komodit by měly zajistit další zpomalení inflačního trendu výrobních a následně i spotřebitelských cen. Po jednociferné výrobní inflaci, kterou můžeme očekávat už příští měsíc, bude s odstupem následovat v létě i jednociferná spotřebitelská inflace,“ očekává Dufek.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme