Reklama

Volkswagen přišel na moři o luxusní auta za tři miliardy. Shořely vozy Porsche, Bentley i Lamborghini

Loď Felicity Ace plující pod panamskou vlajkou byla na cestě z německého Emdenu do amerického přístavu Davisville zasažena požárem. Na palubě veze kolem 4000 automobilů z koncernu Volkswagen, včetně luxusních vozů Porsche, Audi a Bentley.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Požár námořní dopravní lodi Felicity Ace vezoucí čtyři tisíce luxusních Porsche, Bentley, Lamborghini či Audi, se jejich vlastníkovi Volkswagenu zásadně prodraží. Podle odhadu analytického uskupení Russell Group mají auta na lodi hodnotu přes 400 milionů dolarů, z toho hodnota poškozených patřících německému koncernu činí 155 milionů dolarů (asi 3,3 miliardy korun). O ty zřejmě firma přijde, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Nákladní loď přepravující asi čtyři tisíce luxusních vozidel Volkswagenu včetně značek Porsche, Bentley, Lamborghini či Audi, která minulý týden začala hořet při své pouti z Evropy do USA poblíž Azorských ostrovů, by podle odhadu společnosti Russel Group zabývající se modelováním rizik mohla stát automobilku nejméně 155 milionů dolarů, uvedl Bloomberg. To je téměř třetina z hodnoty všech vozů značek na palubě.

Toyota Motor Manufacturing Czech

Automobilky i letos vyrobí méně vozů. Nedostatek náhradních dílů se dotýká Toyoty i Volkswagenu

Výrobu loni omezovaly Volkswagen, General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW, Renault i Toyota. A problémy s dodavatelskými řetězci a nedostatek náhradních dílů ovlivní automobilky i letos. Toyota, světová automobilka, snížila celoroční výhled výroby - do konce března vyrobí o 500 tisíc vozů méně. 

Přečíst článek

Společnost odhaduje, že jiní výrobci automobilů než VW mohli přijít o vozidla v hodnotě asi 246 milionů dolarů.

Mluvčí Volkswagenu odmítl situaci komentovat. Společnosti BMW a Mercedes-Benz uvedly, že na lodi nejsou žádné z jejích vozidel. Komu patří další vozy na palubě, tak není zatím známo.

Tesla představila nový Model S Plaid.

Po Američanech si na Teslu a jejího autopilota posvítí i v Německu

Největší producent elektromobilů Tesla se stal objektem zájmu německých regulačních orgánů. Federální úřad pro motorovou dopravu (Kraftfahrt-Bundesamt) se údajně začal zajímat o její technologii Autopilot, uvedl server CNBC s odkazem na německý list Bild am Sonntag. A není to poprvé, co technologie úřady ve světě zajímá.

Přečíst článek

Reklama

Felicity Ace má velikost zhruba tří fotbalových hřišť. Loď vyplula z německého přístavu Emden, namířeno měla do přístavu v Davisville na Rhode Islandu. Požár na palubě vypuknul 16. února a do dnešního dne se jej nepodařilo uhasit.

Podle zahraničních agentur mají některé vozy lithium-iontové baterie a není jasné, zda právě ty nezpůsobily požár. Záchranáři hned ve středu evakuovali všech 22 členů posádky a loď začala volně plout po moři. Po uhašení požáru bude plavidlo odtaženo do některé evropské země nebo na Bahamy, ale není jasné, kdy se tak stane.

Výroba automobilů

Britský automobilový průmysl loni zkolaboval. Hůř bylo naposledy před 65 lety

Loňský rok byl pro britský automobilový průmysl nejhorší od roku 1956, uvedl tamní svaz výrobců a prodejců aut. Kvůli čipové krizi vyrobil jen 859 575 aut, což je o 6,7 procenta méně než v prvním koronavirovém roce 2020.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme