Reklama

Norská zelená revoluce. Běžná auta tam postupně mizí ze silnic

Elektromobil, ilustrační foto
Volvo Car Group
Viliam Buchert

Zatímco v některých zemích se o elektromobilitě diskutuje, jinde už je rozhodnuto. V Norsku letos tvoří elektrická nebo hybridní auta přes 80 procent všech nových prodaných vozů. Touto cestou jde i Island, Švédsko, Nizozemsko, přidávají se Velká Británie nebo Čína. Čeští zákazníci zatím váhají.

Světovým šampionem v elektromobilitě je jednoznačně Norsko. V této skandinávské zemi se dá předpokládat, že benzínové a dieselové vozy velmi rychle vymizí. Některé odhady hovoří o tom, že to bude daleko rychleji, než si dnes myslíme. Může to být místo evoluce spíše revoluce.

Například letos v lednu podíl prodeje nových aut do zásuvky přesáhl v Norsku poprvé 80 procent. Benzínových vozů se prodalo pouze pět procent a dieselových 6,2 procenta. Ke konci června představovala norská flotila elektromobilů už 19,1 procent všech aut, která jsou v zemi registrována. Žádná jiná země na světě podobná čísla nevykazuje, i když některé se také chytily tohoto velmi módního trendu.

Marek Mora, viceguvernér ČNB

Viceguvernér Mora: I další lockdown bychom přežili s vyššími sazbami

V první části rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky Marek Mora hovoří o aktuálním tahu ECB, promýšlených krocích ČNB, ale také o stále populárnějších zelených investicích označovaných zkratkou ESG.

Přečíst článek

Pro Nory je ale výhodou i to, že k výrobě elektřiny jim dopomohla matka příroda. Kolem 99 procent elektrické energie se zde vyrábí ve vodních elektrárnách. Jejich využití nahrává především obrovské množství divokých horských řek, jezer a vodopádů. Podle místních expertů navíc existuje další ohromný potenciál v nových projektech vodních elektráren, který je odhadovaný až na kapacitu 35 TWh, což je více než dvojnásobek energie vyrobené v našem Temelíně v roce 2019.

Norské výhody

Norské „řádění“ v elektromobilitě samozřejmě nevzniklo jen tak samo od sebe. Přispěly k tomu různé daňové výhody. Elektromobily jsou osvobozeny od neopakujících se poplatků za vozidla, některá i od silniční daně. 

Reklama

Některá města nechávají tato auta parkovat zdarma a existuje i osvobození od mýtného na vnitrostátních trajektech (vzhledem k přírodním podmínkám velmi často využívanými). Může se někde s nimi jezdit i v pruzích pro autobusy. 

Sídlo společnosti Koma Rent

Modulární architektura táhne. I tento obor ale bojuje s nedostatkem materiálu

Rychlost výstavby i variabilita jsou hlavní pozitiva takzvané modulární architektury. Budova navržená z modulů nově stojí i v Praze na Kutnohorské ulici.

Přečíst článek

Plug-in hybridy mají rovněž různé výhody, ale ne tak velké, jako čistě elektrická auta. Politici ale některé výhody postupně omezují v souvislosti s tím, že na trhu je už podle všeho v tomto případě rozhodnuto.

Vláda v roce 2016 schválila národní dopravní plán na léta 2018 až 2029, který říká, že už v roce 2025 mají být všechny nová prodaná auta, autobusy i lehká užitková vozidla s nulovými emisemi. Do roku 2030 se to pak má týkat i poloviny prodeje nových nákladních vozů.

Úspěšné prodeje dosahují v Norsku auta do zásuvky především od značek Nissan, Tesla a Mitsubishi. Konkurence se ale neustále zvyšuje. Po světě se už rozkoukává i Škoda Auto, která chce již v průběhu aktuální dekády prodávat 50 až 70 procent plně elektrických modelů.

Kdo se přidal

Elektrická auta a plug-in hybridy se ale úspěšně neprodávají jen v Norsku. Více než poloviční prodej u nových vozů dosahují také na Islandu, na třetině je Švédsko, na 25 procentech Nizozemsko, ke 20 procentům se již blíží i Finsko a Dánsko. Velmi aktivní je i Portugalsko, Německo, Francie, Velká Británie a Belgie.

Architekt Petr Kolář

Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost

Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Naopak Amerika pořád ještě váhá (loni jen procenta procenta z nových vozů) a překvapivě i jinak urputně zelená Kanada (přes čtyři procenta).
Pro světový trh ale bude mít zcela zásadní vliv to, kterým směrem půjde Čína. Tam je zjevná politická i byznysová vůle svést se na vlně elektromobility. Prodeje těchto aut jdou v říši středu rychle nahoru a o trendu je i zde rozhodnuto.

V České republice tvořila dosáhla elektrická a hybridní auta loni kolem 2,6 procenta prodejů nových vozů. Odhady ale hovoří o tom, že situace se změní v nejbližší době i u nás.      

Podíl aut do zásuvky na prodeji nových vozů v roce 2020 ve vybraných zemích:

Norsko: 74,8 procenta
Island: 52,4
Švédsko: 32,3
Nizozemsko: 25,0
Finsko: 18,1
Dánsko: 16,4
Švýcarsko: 14,3
Portugalsko: 13,8
Německo: 13,5
Francie: 11,3
Velká Británie: 11,3
Belgie: 11,2
Čína: 5,7
Španělsko: 5,0
Svět: 4,6 procenta
Itálie: 4,3
Kanada: 4,2
Jižní Korea: 2,9
Česko: 2,6
USA: 2,0
Polsko: 0,8 procenta

Jak bude vypadat okolí jezera Milada na Mostecku

Nové pláže, vyhlídky i pikniková místa. Švédi promění okolí jezera Milada

Zatopený Důl Chabařovice změní projekt švédského studia Mandaworks. V okolí jezera Milada vznikne řada drobných objektů určených k rekreaci i aktivnímu odpočinku.

Přečíst článek

Lionel Messi, FC Barcelona

ANALÝZA: Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám

Konec Lionela Messiho v Barceloně odráží síť souvislostí, která je příkladem toho, že i megastar jeho formátu může „skřípnout“ soukolí velkého byznysu. Většího, než je sebevětší fotbalista zeměkoule.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Elektromobil

Lukáš Kovanda: Elektromobily v Česku jezdí hlavně na uhlí a na plyn a uran z Ruska

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme