Reklama

Modulární architektura táhne. I tento obor ale bojuje s nedostatkem materiálu

Sídlo společnosti Koma Rent
Se svolením společnosti KOMA
Petra Jansová

Rychlost výstavby i variabilita jsou hlavní pozitiva takzvané modulární architektury. Budova navržená z modulů nově stojí i v Praze na Kutnohorské ulici.

Reklama

Budova vznikla sestavou modulů řady Fashion Line, kterou KOMA uvedla na trh na konci roku 2020.  Objekt je složen ze zhruba 20 modulů a celkově zaujímá plochu 360 metrů čtverečních. Má dvě podlaží.

Výhodou modulární architektury je zmiňovaná variabialita, moduly se dají používat jednotlivě pro stavbu menších rozměrů. Dají se i proměnlivě spojovat podle konkétních účelů. V souvislosti s pandemií a nutností rychle a dočasně řešit výstavbu se rovněž zvýšila poptávka. „Poptávka se často objevovala po testovacích centrech, dezinfekčních a testovacích modulech do firem nebo následně jako očkovací centra. O kolik se poptávka zvýšila nemáme přesně vyčísleno,” přibližuje marketingová ředitelka Komy Marie Greplová. 

Stejně jako tradiční stavebnictví, i tento segment zasáhl problém s nedostatkem materiálu. „Naší základní surovinou je ocel, které je rapidní nedostatek. Souvisí s tím i nepředvídatelné zvyšování cen vstupních materiálů, aktuálně je problém také s dodávkami plastu a dřeva, což jsou suroviny, které při výrobě modulů využíváme,” dodáví Greplová s tím, že se zdražuje i doprava a společnost se tak nevyhnula zdražení svých produktů.

První pokusy výstavby domů pomocí modulů v Česku pochází ze 70. let, modul byl vyroben z betonové skořepiny. Nicméně systém se v praxi neosvědčil. Nebyl ani levnější ani rychlejší než stavění z panelů. Další rozvoj přišel po roce 1989, kdy tuzemské firmy začaly vyrábět obytné kontejnery. V 90. letech se modulární architektura začíná vymaňovat z obecného spíše negativního vnímání veřejnosti. Výrobci postupem času vyvinuli kvalitnější design i konstrukční vlastnosti. 

Jak bude vypadat okolí jezera Milada na Mostecku

Nové pláže, vyhlídky i pikniková místa. Švédi promění okolí jezera Milada

Zatopený Důl Chabařovice změní projekt švédského studia Mandaworks. V okolí jezera Milada vznikne řada drobných objektů určených k rekreaci i aktivnímu odpočinku.

Přečíst článek

Manifesto Market Anděl

Manifesto tentokrát zatraktivní lokalitu Anděla

Manifesto Market bude mít v Praze třetí pobočku. Streetfood koncept tentokrát zaplní nároží mezi Andělem a Na Knížecí.

Přečíst článek


 

Reklama

Související

Manifesto Market Berlín otevře v druhé polovině letošního roku.

Manifesto míří do Německa. V Berlíně otevře dosud největší gastronomický hub

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme