Drahé Česko. I v Chomutově je vyšší nájem než v Německu

V některých českých příhraničních oblastech jsou ceny nájmů srovnatelné nebo vyšší než v Německu. Vzhledem k tomu, že jsou pak v západní zemi větší platy než v tuzemsku, řada řemeslníků a odborníků se může chtít raději odstěhovat za hranice, uvádí data realitní platformy Bezrealitky.cz. V ČR momentálně průměrný nájem činí zhruba 350 korun za metr čtvereční, v Německu se jejich cena liší mezi spolkovými zeměmi. Výrazně nižší nájmy jsou také v menších německých městech proti velkoměstům.
Například průměrný pronájem panelového bytu v Saské Kamenici (Chemnitz) stojí podle dat platformy 125 korun za metr čtvereční. To je méně, než třeba v Chomutově, kde se nájmy pohybují okolo 150 korun za metr čtvereční. Zrekonstruovaný rodinný byt v Hofu pak může stát přibližně stejně jako v Aši, tedy kolem 250 korun za metr čtvereční.
Naopak ve větších českých městech jsou nájmy v bytech ve srovnání s Německem stále levnější. V Řezně se například pohybují mezi 400 až 500 korunami za metr čtvereční, přičemž v Plzni je aktuální průměr kolem 270 korun za část pronajímatelné plochy. V Drážďanech nájmy činí zhruba 300 korun za metr čtvereční, zatímco v nedalekém Ústí nad Labem v průměru 220 korun za metr čtvereční. Výrazně vyšší zůstávají v Německu ve srovnání s ČR také ostatní poplatky za bydlení.
V Německu je výrazně vyšší průměrná mzda než v Česku. Podle dat Spolkového statistického úřadu činila v roce 2024 průměrná roční mzda v Německu 52 159 eur (zhruba 1,3 milionu korun). V přepočtu na měsíc to tak bylo okolo 108 tisíc korun. V ČR byla loni podle Českého statistického úřadu průměrná měsíční mzda 46 165 korun. Ve čtvrtém čtvrtletí měsíční mzda činila 49 229 korun.
V Německu podle Bezrealitky.cz pracuje zhruba 40 tisíc Čechů, přičemž významná část z nich dojíždí za prací z Česka. Jedná se zejména o pracující v odvětvích, jako je stavebnictví, ošetřovatelství, informační technologie, nebo jde o řemeslníky. Pro mnoho z nich se život přímo v Německu podle platformy stává výhodnější alternativou.
Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,8 procenta z březnových 2,7 procenta. Meziroční inflace tak byla nejnižší od března 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, uvedl Český statistický úřad. Podle statistiků je důvodem nižší inflace mimo jiné zlevnění pohonných hmot a loňská vyšší srovnávací základna.
Potvrzeno. Inflace v Česku zpomalila na 1,8 procenta, je nejnižší za sedm let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.