Reklama

Úrokové sazby a inflace snižují spotřebitelskou důvěru v USA

Biden
ČTK
 ČTK

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v listopadu klesla kvůli přetrvávajícím obavám z inflace a vyšších úrokových sazeb. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.

Reklama

Index spotřebitelské důvěry v listopadu klesl na 54,7 bodu z říjnových 59,9 bodu. Přišel tak o zhruba polovinu růstu, který vykázal po červnovém propadu na historické minimum. Zaostal rovněž za očekáváním analytiků. Ti jeho listopadovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 59,5 bodu.

Obavy z inflace přetrvávají 

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt USA v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,6 procenta po poklesu o 0,6 procenta ve druhém kvartálu.

Obavy spotřebitelů z inflace podle průzkumu přetrvávají, přestože meziroční růst spotřebitelských cen v USA již několik měsíců zpomaluje. Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že meziroční míra inflace v USA se v říjnu snížila na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Pokles tak vykázala už čtvrtý měsíc za sebou a poprvé za osm měsíců se dostala pod osm procent.

web kryptoburzy FTX

Kryptoburza FTX zbankrotovala. Trh digitálních měn prožívá největší krach v historii

Kryptoměnová burza FTX, která je ve finančních potížích, vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Firma to oznámila na Twitteru. Její generální ředitel Sam Bankman-Fried na svůj post rezignuje. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato oznámila, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by tak mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn.

Přečíst článek

Americká centrální banka (Fed) minulý měsíc v rámci boje proti inflaci počtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, nejvýše za téměř 15 let. Čtvrteční údaje o inflaci podpořily očekávání, že na příštím zasedání, které se bude konat v prosinci, zvýší Fed úroky pouze o půl procentního bodu.

Sankce proti Rusku za jeho postup vůči Ukrajině

Rusko už není tržní ekonomikou, tvrdí USA. Vzájemné obchodní vztahy to ještě více ochladí

Spojené státy přestávají považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Zrušilo tím status, který v posledních dvaceti letech omezoval možnost uplatnění antidumpingových cel na dovoz ruského zboží. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí Kremlu toto rozhodnutí označil za pokračování tlaku, který západní země uplatňují vůči Rusku.

Přečíst článek

Americký Kapitol ve Washingtonu

Těsný boj o americký Kongres pokračuje. Vítězí Trumpovi favorité, demokraté překvapují

Po uzavření volebních místností v USA stále není jasno, která strana získala většinu v Senátu a Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Předvolební průzkumy předpovídaly velký republikánský úspěch. Zatím však je situace relativně vyrovnaná a je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se předpokládalo.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme