Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusko už není tržní ekonomikou, tvrdí USA. Vzájemné obchodní vztahy to ještě více ochladí

Sankce proti Rusku za jeho postup vůči Ukrajině
iStock
 ČTK

Spojené státy přestávají považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Zrušilo tím status, který v posledních dvaceti letech omezoval možnost uplatnění antidumpingových cel na dovoz ruského zboží. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí Kremlu toto rozhodnutí označil za pokračování tlaku, který západní země uplatňují vůči Rusku.

Reklama

Americké ministerstvo s odkazem na svou analýzu uvádí, že rozsáhlé vládní zásahy do ruské ekonomiky vedly ke zkreslení cen a nákladů. Proto se podle něj nedá určit, zda ruské firmy spravedlivě stanovují ceny dovozu do Spojených států. „Toto rozhodnutí dává Spojeným státům možnost uplatnit plnou sílu amerického antidumpingového zákona, který řeší pokřivení trhu způsobená rostoucími zásahy ruské vlády do ekonomiky," uvedlo americké ministerstvo.

Je to jen další nátlak, míní Kreml

„Na to lze nahlížet pouze jediným způsobem, jak se mi to jeví, a sice, že pokračují v krocích, které mají vyvíjet tlak na Rusko ve všemožných směrech," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Připomněl v této souvislosti sankce, které Západ přijímá ve snaze přimět Rusko k ukončení války a stažení vojsk z Ukrajiny. Především v Evropě si ale podle Peskova začínají čím dál více uvědomovat, že tyto sankce nedokázaly otřást ruskou ekonomikou, naopak poškozují především ekonomiky evropských zemí.

Ropa je vše, co Putinovi zbylo. Dokažme mu, že se bez ní obejdeme, říká Bidenův muž

Putin zničil ruskou ekonomiku. Jediné, o co se ještě může opřít, je ropa, uvedl v rozhovoru pro CNBC Amos Hochstein, poradce amerického prezidenta Joea Bidena.

Přečíst článek

Američané jsou odolní, i když teď trpí inflací způsobenou chaosem na energetickém trhu," řekl mluvčí Kremlu, kterého cituje agentura TASS. Americké úřady podle něj pokračují v destruktivní politice, ale jiné země projevují rostoucí zájem o spolupráci s Ruskem v oblastech, které vyklízejí západní firmy.

Washington přiznal Rusku status tržní ekonomiky v roce 2002, což byl zásadní krok pro přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) o deset let později. Americká obchodní komora v Rusku loni uvedla, že Moskva bude moci u WTO napadnout jakékoliv případné rozhodnutí Washingtonu o odebrání statusu tržní ekonomiky Rusku.

Vztahy Moskvy se Západem se dramaticky zhoršily po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos v únoru. Spojené státy spolu s dalšími západními zeměmi uvalily na Rusko rozsáhlé hospodářské a další sankce

Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství.

Další sbohem Rusku. Občanství se vzdal miliardář a zakladatel fintechového Revolutu

Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podobný krok oznámil tento týden podnikatel Oleg Tiňkov (Oleg Tinkoff). Ten po začátku invaze patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu. Vyzval přitom další podnikatele, aby ho následovali.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Nynější sankce Rusko nepoloží, pečlivě se na ně připravilo

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme