Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Cesta Rusů na Západ vede nyní přes Srbsko. Ceny letenek neřeší

Letiště Bělehrad
iStock
Petra Jansová
pej

Neutrální postoj srbské vlády k ruské invazi na Ukrajinu vytvořil z Bělehradu vstupní bránu Rusů na západ. Jen během posledních dvou týdnů došlo kvůli nárůstu poptávky na navýšení přepravní kapacity mezi Ruskem a Srbskem o 50 procent, upozorňuje agentura Bloomberg.

Reklama

Státní aerolinky Air Serbia díky neutrálnímu postoji srbské vlády k dění na Ukrajině v prvním březnovém týdnu vypravily o 50 procent víc cestujících. Srbsko je teď podle mezinárodní agentury ForwardKeys čtvrtým nejčastějším cílem ruských letadel, na špici poskočilo z 12. příčky. 

Nejvíc pro transfer využívají ruští letečtí dopravci Turecko, a to pro cesty do Německa, Velké Británie a Spojených států nebo Gruzie. Pro cesty do Asie a Tichomoří pak využívají letiště v Dubaji a Kataru.

Stavba první evropské továrny automobilky Tesla nedaleko Berlína je v plné proudu.

Drahý nikl může smést ambice Evropy zezelenat

Konflikt na Ukrajině tento týden přinesl nevídaný chaos na trhu s niklem, kovem potřebným pro výrobu baterií. V konečném důsledku by to mohlo mít devastující účinek nejen na evropské ambice v oblasti elektromobility. Spekulanti na pokles tohoto tradičně „výrobního“ kovu v tomto týdnu prodělali miliardy dolarů.

Přečíst článek

Vedení společnosti Air Serbia dosud na žádost o komentář agentuře Bloomberg nereagovalo. Do přepravy měla firma nicméně nasadit i dopravní letadlo Airbus SE A330, který dříve využívala pro lety do New Yorku.

Nečekaný profit

„Centrem jsme se stali zcela nečekaně. Z profitu na cizím neštěstí mi není dobře, ale je to neuvěřitelné. Téměř všechny lety jsou obsazené a problém Rusům nedělá ani cena letenek,“ citoval Bloomberg nejmenovaného zaměstnance bělehradského letiště.

Srbský prezident Aleksandar Vučič se zavázal k tomu, že v případě ukrajinské války zůstane i nadále neutrální. A to i navzdory tlakům, aby se někdejší jugoslávská republika připojila k západním sankcím proti Rusku. Už od roku 2009, kdy podalo oficiální žádost, přitom Srbsko usiluje o vstup do Evropské unie.

Kultura dostala v čase pandemie tvrdé rány

Roušky v Česku po dvou letech končí. Zcela zmizí možná už v dubnu

Téměř přesně dva roky po zavedení povinnosti nosit roušky kvůli snaze omezit šíření koronaviru se Česko zřejmě dočká jejich úplného konce. Vláda rozhodla, že od pondělí budou povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách, a pokud bude pandemie dál zpomalovat, v dubnu zmizí zcela.

Přečíst článek

I přes uzavření vzdušného prostoru nad státy unie pro ruská letadla nemají Rusové do EU zakázáno cestovat, upozorňuje Bloomberg. Nadále fungují i některé další dopravní spoje, včetně železniční dopravy z Ruska do Finska. 

„Všechno se zkomplikovalo, peníze, víza i cestování. Zablokovali i moji banku, takže mi tam nemůže můj zaměstnavatel převádět plat,“ uvedl Rus, který se přes Bělehrad vracel domů z Říma.

Avast

Avast pozastavil všechny byznysové operace v Rusku. Jen na daních tam odváděl přes 50 milionů korun

„S okamžitou platností jsme zrušili dostupnost všech našich produktů z Ruska a Běloruska a pozastavili veškeré marketingové a prodejní operace v těchto zemích,“ napsal CEO Avastu Ondřej Vlček na firemním blogu. Připomněl, že v Rusku Avast podniká už 20 let a každoročně ruské vládě odvede na dani z obratu přes 50 milionů korun. „Tyto peníze mohly být potenciálně použity na financování války. Teď už ne,“ dodal Vlček na Twitteru.

Přečíst článek

Vladimir Putin

Dlouhý sankční seznam EU: Téměř 900 Rusů, 50 subjektů

Státy Evropské unie se shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů včetně šéfa Aeroflotu a zetě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Unie také rozšíří vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT i na běloruské banky. Oznámila to Evropská komise. Unijní opatření se po několika předchozích vlnách sankcí budou vztahovat na 862 ruských činitelů a 53 subjektů.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Graffiti na zdi v Bělehradě, které připomíná dceru ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina Darju Duginovou, která v srpnu zahynula v Moskvě při bombovém atentátu.

Na Bělehrad! Rusové našli i v protiruské Evropě útočiště, do Srbska jich přišlo sto tisíc

Přečíst článek
Dubai Marina

V Dubaji je to samý Rus. Město se stává oázou pro peníze pochybného původu

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Rusům už nic, ať si nechají plyn i ropu. Překročili všechny meze

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme