Reklama

Soumrak nad kryptoburzou FTX v Evropě. Přišla o licenci, její měna klesla o desítky procent

web kryptoburzy FTX
FTX.com, se svolením
 ČTK

Kyperský regulátor pozastavil kryptoměnové burze FTX licenci pro působení v EU. S odvoláním na zdroje agentury Bloomberg o tom informuje server CoinDesk a další média. Firma, která se ocitla ve finančních těžkostech, přitom licenci získala teprve před dvěma měsíci. Regulační úřad na Bahamách mezitím zmrazil burze část aktiv. Potíže FTX v minulých dnech způsobily výrazný pokles celého odvětví, například bitcoin se zotavuje z propadu na dvouleté minimum.

Reklama

Spolupráci s regulačními úřady ohledně kryptoměn dnes oznámil britský ministr financí Jeremy Hunt. Výzvy k regulaci odvětví kryptoměn se však ozývají i z řad amerických zákonodárců. Konkurenční kryptoměnová burza Binance už ve středu oznámila, že burzu FTX nepřevezme, jak předtím avizovala, což vyvolalo paniku na kryptoměnovém trhu. FTX měla podle zdrojů v plánu získat asi 9,4 miliardy dolarů (téměř 223 miliard korun) od investorů a konkurentů. Burza se snaží zachránit po náporu výběrů, k nimž přistoupili její zákazníci.

Bitcoin, ilustrační foto

Kryptoměny oslabují o desítky procent. Obavy z kolapsu kryptoburz se množí

Kryptoměny druhý den po sobě výrazně oslabují. Investoři mají obavy o stabilitu celého sektoru a také o finanční kondici burzy FTX, přestože se jí chce ujmout rival Binance. Nejznámější kryptoměna bitcon po poledni ztrácela podle údajů specializovaného webu CoinDesk přes deset procent na 17 640 dolarů (zhruba 427 tisíc korun).

Přečíst článek

Bahamská komise pro cenné papíry pak uvedla, že zmrazila aktiva FTX Digital Markets, dceřiné společnosti FTX. Podle agentury Bloomberg se věcí zabývá také americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), a to kvůli možnému porušení zákona o cenných papírech.

Měna burzy FTX klesla o 85 procent

Bitcoin se po poledni prodával zhruba za 17 273 dolarů (asi 407 tisíc korun). Za posledních 24 hodin si tak připisoval asi 5,5 procenta. Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 69 tisíc dolarů. Kryptoměna FTT, což je nativní mince burzy FTX, vykazovala nárůst asi o 30 procent na 3,52 dolaru. Tento týden FTT zahájila nad 22 dolary, od té doby tudíž klesla až o zhruba 85 procent.

William Rudolf Lobkowicz

William Rudolf Lobkowicz: Kryptoměny máme na záchranu uměleckých děl. Teď přijde na řadu Dvořákův rodný dům

Hvězdy kryptoměn a umělecké scény se po roce opět sejdou v Praze. V Lobkowiczkém paláci se uskuteční druhý ročník konference NFCastle, za kterou stojí zástupce nejmladší generace šlechtického rodu Lobkowiczů William Rudolf. Ten patří k velkým popularizátorům krypta a NFT v Evropě a snaží se jich využívat pro podporu bohaté umělecké sbírky svého rodu. „Letošní ročník bude věnován mimo jiné Antonínu Dvořákovi. Chceme ukázat, že jeho osobnost a dílo může inspirovat i digitální umělce a prodej jejich děl zase může pomoci rekonstruovat jeho rodný dům v Nelahozevsi,“ vysvětluje William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

„Hned od prvního dne (problémů FTX) se vytratila důvěra a zatím nejsou známky toho, že by se vrátila," konstatoval Kami Zeng ze společnosti Fore Elite Capital Management, která spravuje fond digitálních aktiv. „Už teď vidíme kroky regulátorů od USA přes Japonsko až po Bahamy, ale i jinde. Očekávejte, že přijdou další. Přesně to také trh s kryptoměnami v tuto chvíli nutně potřebuje. Lidem to škodí a potřebují ochranu," dodal.

Investoři začínají odepisovat investice do burzy

Investoři začínají prostředky vložené do FTX odepisovat. Fond rizikového kapitálu investiční společnosti Sequoia Capital ve středu odepsal investici za 150 milionů dolarů a nyní ji oceňuje nulou. Mezi investory FTX patří i kanadský penzijní fond Ontario Teachers' Pension Plan, americký fond Tiger Global či japonská Softbank. Ta v souvislosti s investicí do FTX očekává ztrátu kolem 100 milionů dolarů. Kryptoměnová půjčovna BlockFi uvedla, že pozastavuje klientské výběry, dokud nebude ohledně FTX jasno.

hacker

Hackerské žně. Letos ukradli kryptoměny za tři miliardy dolarů

Přestože ceny kryptoměn v letošním roce výrazně klesly, mezi hackery zájem o ně nadále roste. Podle poradenské společnosti Chainalysis už letos byly ukradeny kryptoměny za více než tři miliardy USD (76,1 miliardy Kč), letošní rok tak bude podle celkové hodnoty hackerských útoků rekordní.

Přečíst článek

Domníváme se, že existuje přinejlepším dvaceti až třicetiprocentní šance na záchranu FTX," uvedl Matthew Dibb ze společnosti Stack Funds. Dodal, že spekulanti platí za získání zadržených vkladů na FTX deset centů z každého dolaru.

Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Šéf kryptoměnové burzy Sam Bankman-Fried totiž podle zdroje agentury Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby obchodní firmu podpořil po sérii ztrát.

Kryptoměny v roce 2021

Konec kryptosnění. Portugalsko zdaní digitální aktiva

Digitální nomádi ztrácejí další oázu. Portugalsko, kam se řada z nich odstěhovala kvůli nulovým daním na kryptoměny, již příští rok chystá zdanění digitálních aktiv, pokud je uživatelé drží kratší dobu než rok.  

Přečíst článek

„Investory do kryptoměn celá situace zasáhla, je však nutné konstatovat, že kryptotrh tento šok potřeboval, aby se očistil od nekalých hráčů, jakými FTX a Alameda byli. Pouze to může vést k dlouhodobé prosperitě a udržitelnému rozvoji blockchainové technologie, ze které budeme moci těžit všichni," uvedla česká investiční platforma Portu.

Bankman-Fried podle agenturních zdrojů jednal o financování v objemu jedné miliardy dolarů s Justinem Sunem, zakladatelem kryptoměny Tron, konkurenční burzy OKX a platformy Tether. Zbytek se Bankman-Fried snaží získat od dalších fondů, včetně současných investorů, jako je Sequoia Capital, dodal informovaný zdroj. Zda se třicetiletému podnikateli, jehož majetek ještě nedávno činil 17 miliard dolarů, podaří finanční prostředky získat, není zatím jasné.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Panika na kryptoměnovém trhu třetí den pokračuje, bitcoin klesne ke 13 tisícům dolarů

Panika na kryptoměnovém trhu třetí den pokračuje, bitcoin klesá ke 13 tisícům dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme