Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Soud pokutoval Credit Suisse za to, že umožnila pašerákům drog prát peníze

Credit Suisse, druhá největší švýcarská banka
ČTK/AP

Švýcarský federální trestní soud shledal švýcarskou banku Credit Suisse a jejího bývalého zaměstnance vinnými z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu dva miliony švýcarských franků (téměř 50 milionů korun).

Reklama

Verdikt soudu je výsledkem prvního švýcarského trestního procesu s některou z tamních velkých bank, informovala agentura Reuters.

Soud posuzoval, zda Credit Suisse a její bývalý zaměstnanec učinili dostatečné kroky k tomu, aby zabránili údajnému bulharskému gangu pašeráků kokainu prát v letech 2004 až 2008 prostřednictvím této banky peníze. Případ ve Švýcarsku patří k pozorně sledovaným a považuje se za test toho, zda švýcarští prokurátoři vůči domácím bankám zaujímají tvrdší postoj.

„Pro Švýcarsko to může být přelomový okamžik,” uvedl před vynesením soudního verdiktu odborník na praní špinavých peněz Mark Pieth z Univerzity v Basileji.

Credit Suisse uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Credit Suisse neustále testuje svůj mechanismus proti praní špinavých peněz a postupně jej posiluje v souladu s vývojem regulačních předpisů,” dodala banka.

Reklama

Mafie - ilustrační foto

Česko je rájem italských mafiánů. Perou tu špinavé peníze a schovávají se před justicí, píše tamní policie

Italské klany do Česka a na Slovensko "uklízejí" své členy prchající před justicí. Zároveň tu zakládají fiktivní společnosti, které pomáhají prát špinavé peníze pocházející z trestné činnosti, píše italská protimafiánská policie ve výroční zprávě za první pololetí loňského roku.

Přečíst článek

Londýn

Ruští oligarchové možná mají v Londýně utrum, jiní boháči tam ale přijdou

Londongrad či Moskva nad Temží, to jsou přezdívky, které si britská metropole vysloužila pro svou otevřenou náruč vůči ruskému kapitálu. Tomu je, zdá se, po třiceti letech konec. Londongrad padl, píše Bloomberg. Ač se z něj ale vypaří ruské bohatství, petrodolary odjinud tam stejně potečou proudem.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Viktor Orbán

Maďaři musí zaplatit obří pokutu. Nezavedli nezbytná opatření ve své migrační politice, uvedl soud

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme