Reklama

Soud pokutoval Credit Suisse za to, že umožnila pašerákům drog prát peníze

Credit Suisse, druhá největší švýcarská banka
ČTK/AP

Švýcarský federální trestní soud shledal švýcarskou banku Credit Suisse a jejího bývalého zaměstnance vinnými z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu dva miliony švýcarských franků (téměř 50 milionů korun).

Reklama

Verdikt soudu je výsledkem prvního švýcarského trestního procesu s některou z tamních velkých bank, informovala agentura Reuters.

Soud posuzoval, zda Credit Suisse a její bývalý zaměstnanec učinili dostatečné kroky k tomu, aby zabránili údajnému bulharskému gangu pašeráků kokainu prát v letech 2004 až 2008 prostřednictvím této banky peníze. Případ ve Švýcarsku patří k pozorně sledovaným a považuje se za test toho, zda švýcarští prokurátoři vůči domácím bankám zaujímají tvrdší postoj.

„Pro Švýcarsko to může být přelomový okamžik,” uvedl před vynesením soudního verdiktu odborník na praní špinavých peněz Mark Pieth z Univerzity v Basileji.

Credit Suisse uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Credit Suisse neustále testuje svůj mechanismus proti praní špinavých peněz a postupně jej posiluje v souladu s vývojem regulačních předpisů,” dodala banka.

Mafie - ilustrační foto

Česko je rájem italských mafiánů. Perou tu špinavé peníze a schovávají se před justicí, píše tamní policie

Italské klany do Česka a na Slovensko "uklízejí" své členy prchající před justicí. Zároveň tu zakládají fiktivní společnosti, které pomáhají prát špinavé peníze pocházející z trestné činnosti, píše italská protimafiánská policie ve výroční zprávě za první pololetí loňského roku.

Přečíst článek

Londýn

Ruští oligarchové možná mají v Londýně utrum, jiní boháči tam ale přijdou

Londongrad či Moskva nad Temží, to jsou přezdívky, které si britská metropole vysloužila pro svou otevřenou náruč vůči ruskému kapitálu. Tomu je, zdá se, po třiceti letech konec. Londongrad padl, píše Bloomberg. Ač se z něj ale vypaří ruské bohatství, petrodolary odjinud tam stejně potečou proudem.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Martin Dvořák, bývalý šéf DPP

Dvořák i Rittig jsou nevinní. Obžaloba je vinila z praní špinavých peněz z jízdenek

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme