Slovensko čelí kritice EU za korupci

Na Slovensku přetrvávají problémy, pokud jde o boj proti korupci. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to uvedla Evropská komise. Panují podle ní rovněž obavy ohledně zhoršení situace médií a tlaku na občanskou společnost.
„Systém soudnictví se nadále potýká s problémy, pokud jde o jeho efektivitu, zejména ve správních případech,“ stojí ve zprávě komise, která má 28 stránek. Za problematickou oblast označuje zejména boj proti korupci. „Několik případů na vysoké úrovni bylo promlčeno nebo překlasifikováno pouze na přestupky. Ukončení specializovaných protikorupčních subjektů (Národní kriminální agentura a Úřadu speciální prokuratury) vedlo ke zpoždění vyšetřování převedených na jiné orgány a k výraznému poklesu počtu vyšetřovaných případů korupce,“ uvádí dokument.
Nedostatky zaznamenala unijní exekutiva i v oblasti médií. „Zrušení předchozího veřejnoprávního vysílání a zřízení nového subjektu nadále vyvolává obavy ohledně autonomie veřejnoprávních médií,“ říká zpráva a dodává, že na Slovensku „nebyla přijata žádná opatření ke zlepšení bezpečnosti a pracovního prostředí novinářů“. Tlaku podle Evropské komise čelí i občanská společnost.
Unijní exekutiva stejně jako v minulých letech rozdělila hodnocení do čtyř kapitol, věnovaných justici, boji proti korupci, pluralitě médií a celkové kontrole a vyváženosti institucí.
Celkově Evropská komise konstatovala, že Slovensko nedosáhlo „žádného pokroku v zajištění účinného a nezávislého vyšetřování a stíhání případů korupce na vysokých pozicích“. Žádný pokrok rovněž nenastal v posílení redakční nezávislosti veřejnoprávní médií ani při vytváření záruk pro zlepšení bezpečnosti a pracovního prostředí novinářů.
Kardinál Dominik Duka, emeritní pražský arcibiskup, v kázání na cyrilo-metodějské pouti v Nitře na západním Slovensku prosil Slováky o odpuštění za Čechy, kteří je poučují o demokracii a svobodě. Uvedla to slovenská média. Poutě se zúčastnily stovky věřících, Duka celebroval slavnostní mši a v úvodu hovořil slovensky.
Kardinál Duka žádal Slováky o odpuštění pro Čechy, kteří je prý „poučují o demokracii“
Politika
V přepočtu na průměrnou českou domácnost šlo o zhruba 42 tisíc korun, plyne z dat německého institutu v Kielu.
Lukáš Kovanda: Česko vydalo na ukrajinské uprchlíky takřka nejvíce na světě
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.