Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusové se vrhnou zpět na půjčky. Sberbank si libuje

Logo Sberbanky na její pobočce v ruském Petrohradě.
profimedia.cz
 ČTK

Největší ruská banka Sberbank v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 11,3 procenta na 397,4 miliardy rublů (téměř 101 miliard korun). Banka současně v dnešním oznámení výrazně zvýšila prognózu růstu úvěrů pro drobné zákazníky na letošní rok.

Reklama

Loni banka zvýšila zisk více než pětinásobně na rekordních 1,5 bilionu rublů, hlavně díky tomu, že ruský bankovní sektor se zotavil z dopadů finančních sankcí zavedených v reakci na vojenskou invazi na Ukrajinu. Banka také vyplatila rekordní dividendu.

Sberbank dominuje ruskému bankovnímu sektoru a jejím hlavním akcionářem je stát. Má zhruba 110 milionů retailových klientů.

„Na začátku roku pozorujeme silný růst financí drobných klientů (2,4 procenta), který tvoří solidní základ pro rozvoj podnikání do budoucna,“ uvedl generální ředitel German Gref.

Banka zlepšila výhled růstu retailových půjček v ruském bankovním sektoru na letošní rok a dodala, že její úvěry porostou rychleji, než celý trh. Podle nové prognózy letos objem úvěrů vykáže růst o devět až 11 procent místo dříve odhadovaných čtyř až šesti procent. Hlavní podíl na růstu by měly mít spotřebitelské úvěry a kreditní karty, vysoké úrokové sazby však podle banky udržují tlak na hypoteční úvěry. Sberbank má na trhu retailových úvěrů podíl 47,2 procenta.

Ruská Sberbank je zpět v sedle. Na dividendách bude štědrá

Útrapy, s nimiž se ruská Sberbank potýkala v roce 2022 kvůli odvetě Západu za ruskou invazi na Ukrajině, se vypařily jak pára nad hrncem. Loni banka prudce vzrostl zisk. Podělí se o něj s akcionáři. A bude štědrá.

Přečíst článek

Expanze na domácí půdě

Čisté výnosy z úroků Sberbank v prvním čtvrtletí činily 700 miliard rublů. Meziročně vzrostly o 24,4 procenta.

Gref zařadil do centra strategie banky umělou inteligenci (AI) a digitální transformaci. Sberbank nyní podle svého vyjádření využívá AI u 85 procent svých procesů. V letech 2024 až 2026 chce Sberbank do informačních technologií investovat přes 450 miliard rublů a očekává zisk z AI zhruba 800 miliard rublů.

Sberbank předloni opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla silný odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům západních sankcí. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.

Logo Sberbanky na její pobočce v Moskvě

Kde vezme Rusko peníze na Putinovu válku? Ve hře je i privatizace Sberbank

Největší ruská banka Sberbank by mohla být atraktivním kandidátem pro privatizaci. Dnes to podle agentury Reuters uvedl její šéf German Gref. V podniku má více než poloviční podíl ruský stát. Moskva, které se vyhýbá západní kapitál, hledá způsoby, jak posílit rozpočtové příjmy, protože zvyšuje výdaje na financování své války na Ukrajině.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Rubl propadl na nejslabší úroveň za rok a půl. Nespasily ho ani vyšší ceny ropy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme