Reklama

Rusko straší ropný cenový strop. Může to zvýšit deficit, připustil ministr

Ropná rafinérie, ilustrační snímek
Saudi Aramco
 ČTK

Schodek ruského státního rozpočtu by mohl být v příštím roce vyšší než plánovaná dvě procenta hrubého domácího produktu, protože omezení cen ropy snižuje příjmy Ruska z vývozu.

Reklama

Rusko minulý týden uvedlo, že cenové stropy na ropu a rafinované produkty by mohly snížit těžbu ropy na počátku příštího roku o pět až sedm procent. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale slíbil, že výdajové závazky rozpočtu budou splněné bez ohledu na výši příjmů a v případě potřeby vláda využije půjčky na trzích či peníze ze státního fondu národního blahobytu.

Po prvotním útlumu dojde k růstu poptávky.

Pavel Sobíšek: Inflace zůstane přes deset procent, koruna oslabí

Jak se bude česká ekonomika vyvíjet v následujícím komplikovaném roce? Byznysový portál newstream.cz přináší sérii pohledů významných tuzemských ekonomů. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek předpokládá, že po prvotním útlumu začne poptávka opět oživovat.

Přečíst článek

Siluanov pro média uvedl, že je možné snížení objemu vývozu energií, protože některé země se Rusku vyhýbají. Moskva se ale snaží o rozvoj na nových trzích.

„(Cenový strop) je významný do té míry, že do těch zemí, které stanovily strop, nebudou žádné dodávky,” uvedl Siluanov. „To znamená, že budou jiné země. Ano, logistické (náklady) se zvýší. Výsledkem toho může být změna slev,” dodal.

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel.

Reklama

Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbánovi docházejí peníze i nápady. Zavádí proto další windfall tax

Viktor Orbán se problémy státní kasy snaží lepit různými způsoby. Nejnověji se rozhodl uvalit dodatečnou daň na velké producenty léčiv. Půjde o progresivní daň a firmy zdaní osmi procenty tržby přesahující 150 miliard forintů, tedy zhruba 398 milionů dolarů. Začne díky tomu fungovat „Obránomics“?

Přečíst článek

V případě nižšího objemu má Moskva podle Siluanova dva zdroje dodatečných příjmů. Jsou to fond a půjčky.

Vláda si tento měsíc masivně půjčovala. Rusko nyní očekává, že letos využije ze svého fondu národního blahobytu přes dva biliony rublů (652 miliard Kč). Celkové rozpočtové výdaje mají činit přes 30 bilionů rublů, více než činil původní plán na letošní rok.

„Od začátku speciální vojenské operace se změnily makroekonomické podmínky, vzrostla inflace a na podporu rodin je zapotřebí velký objem prostředků,” uvedl Siluanov.

Výdaje fondu národního blahobytu by v prosinci mohly činit 1,5 bilionu rublů. K 1. prosinci činila likvidní aktiva ve fondu 7,6 bilionu rublů, což je 5,7 procenta ruského HDP, napsala agentura Reuters.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Už během dvou týdnů by mohl být benzín levnější než před invazí

Přečíst článek
Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme