Ropný gigant BP investuje v Německu deset miliard eur do nabíjení elektromobilů a obnovitelných zdrojů
Britský ropný gigant BP hodlá v Německu do konce desetiletí investovat až deset miliard eur (zhruba 246 miliard korun) do nízkouhlíkových paliv, obnovitelných zdrojů energie a nabíjení elektromobilů. Chce konkurovat místním firmám, vzhledem k tomu, že soutěž v oblasti energetické transformace největší evropské ekonomiky se vyostřuje.
Německo je jednou z několika zemí, na které se BP zaměřuje ve své strategii přechodu od fosilních paliv k nízkouhlíkovým palivům a elektřině. BP se chce v Německu soustředit na rozšíření místní sítě stanic pro rychlé nabíjení elektromobilů, dekarbonizaci rafinerií a rozvoj větrné energie. Firma také zvažuje vytvoření místního centra pro dovoz nízkouhlíkového vodíku.
„Jde o rafinerie, o největší síť čerpacích stanic v Německu, o stávající obchodní vztahy, o silné značky,“ řekl šéf BP Europa Patrick Wendeler. „To všechno jsou vynikající aktiva, na kterých můžeme stavět a která ostatní v této podobě nemají. To je výhoda,“ dodal.
Paranoidní naladění mezi velkými ekonomickými celky sílí spolu s tím, jak se vytrácí synchronizovaný ekonomický růst. Ochota ke spolupráci je jen loňský sníh, přičemž se každý snaží udržet nebo získat, co se dá. Ostrovy budoucí prosperity se tak poměrně rychle profilují. Více než kdy jindy platí: kdo chvíli stál, už stojí opodál.David Havrlant z J&T: Ostrovy prosperity se profilují, Evropa je zralá na reset
Názory
Investice zahrnuje i částku 678 milionů eur, kterou musí BP zaplatit vzhledem k tomu, že v červenci získala dvě licence v nedávné německé aukci větrných elektráren na moři. Úspěch společností BP a TotalEnergies v německém tendru na větrné elektrárny na moři si získal titulní stránky novin, protože tyto dvě velké ropné společnosti porazily zavedené firmy, jako je RWE a Orsted.
Společnost BP, respektive její předchůdci, působí v Německu už více než 100 let. Nyní tam ropná firma zaměstnává přibližně 4000 lidí, což je asi šest procent z celkového počtu jejích zaměstnanců. Nedávno BP otevřela novou kancelář v Hamburku, která bude dohlížet na její expanzi v oblasti větrné energie na moři.
Česko letos dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010. V porovnání s předválečným a předcovidovým rokem 2019 dovezlo v prvním letošním pololetí z Ruska o bezmála milion tun více ropy než v prvním půlroce před čtyřmi lety. Závislost ČR na ruské ropě je nebývale vysoká.Lukáš Kovanda: Česko dál financuje válku. Odebírá stále víc ruské ropy
Názory
Firma v Německu provozuje dvě rafinerie, Lingen a Gelsenkirchen, a také síť Aral, která je největší sítí čerpacích stanic v zemi. Prostřednictvím své značky Aral poskytuje v Německu přes 1700 míst pro rychlé nabíjení elektromobilů. Do roku 2030 plánuje společnost BP mít až 20 tisíc nabíjecích míst.
Britský podnik hodlá v letech 2023 až 2030 vynaložit na energetickou transformaci 55 až 65 miliard dolarů (až 1,5 bilionu korun). V tomto období se částka vyrovná jeho investicím do těžby ropy a zemního plynu.
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.