Reklama

Ropná nouze. Do Evropy už míří ropa i z Venezuely

Ropa, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Washington podle zdrojů agentury Reuters povolil obnovit dodávky venezuelské ropy do Evropy.

Reklama

Italská ropná společnost Eni a španělská firma Repsol by mohly již příští měsíc zahájit dodávky venezuelské ropy do Evropy, aby tak kompenzovaly výpadek v dodávkách z Ruska. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Obnovení dodávek podle zdrojů těmto firmám povolilo americké ministerstvo zahraničí. Venezuelský ropný průmysl je totiž již delší dobu terčem amerických sankcí.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena podle zdrojů doufá, že venezuelská ropa pomůže Evropě snížit závislost na Rusku. Podle jednoho ze zdrojů se nicméně očekává, že dodávky venezuelské ropy nebudou vysoké a nebudou mít výraznější vliv na globální ceny ropy.

Souhlas Washingtonu s obnovením dodávek venezuelské ropy do Evropy by mohl znamenat symbolickou podporu pro venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Podle některých zdrojů je cílem povolení těchto dodávek rovněž přimět Madura k obnovení rozhovorů s venezuelskou opozicí, uvedla agentura Reuters.

Odbytištěm pro venezuelskou ropu je ze 70 procent čínský trh. Část nákladu, který měl směřovat do Číny je nyní přesměrován do Evropy.

Evropská unie tento týden schválila šestý balík protiruských sankcí, kterými reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu; součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko.

Reklama

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

EU se pochlapila a omezí dovoz ruské ropy na minimum. Maďaři si vymínili výjimku pro Družbu

Nový balík protiruských sankcí se dotkne až 90 procent ruské ropy dovážené do Evropské unie, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ropovod Družba dostal časově omezenou výjimku.

Přečíst článek

Plynovod Jamal - ilustrační foto

Lavrov: Sankce nám jsou jedno, ropu prodáme ještě dráž

Rusko v letošním roce zaznamená prudký nárůst zisků z vývozu energie, protože politika západních zemí vedla ke zvýšení cen. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme