Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ropa prudce zdražila. OPEC+ drží dohodu a těžbu nad plán zatím nechystá

Těžba ropy, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Skupina OPEC+ se dohodla, že bude pokračovat v červencovém plánu na postupné zvyšování těžby ropy, a to navzdory výzvám odběratelů k rychlejšímu růstu produkce. Cena ropy proto vystoupala na tříleté maximum.

Reklama

Ceny ropy se po zprávě začaly výrazně zvyšovat. Severomořská ropa Brent se tak vrátila nad 80 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI poprvé od listopadu 2014 překročila 77 dolarů za barel. Kolem 20:25 SELČ vykazovala růst o 2,9 procenta na 81,56 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 2,7 procenta na 77,93 dolaru za barel.

Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se loni v dubnu dohodla na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagovala tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku ale začala omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodla, že bude od srpna měsíčně zvyšovat denní produkci o 400 tisíc barelů denně. Červencový plán předpokládá, že OPEC+ svou těžební strategii každý měsíc přezkoumá.

barel ropy

Lukáš Kovanda: Ropa vylétla nad 80 dolarů za barel, je nejdražší za poslední tři roky

Cena ropy Brent dnes ráno středoevropského přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od 17. října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodraží benzín i naftu českým motoristům.  

Přečíst článek

K rychlejšímu zvyšování produkce ropy vyzývají skupiny OPEC+ například Spojené státy nebo Indie. Jeden ze zdrojů agentury Reuters nicméně uvedl, že ve skupině OPEC+ panují obavy z nové vlny koronaviru. „Nikdo nechce dělat žádné velké kroky,” dodal.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Facebook čelí skandálu obřích rozměrů. Jeho akcie odepsaly téměř pět procent

Whistleblowerka Frances Haugenová vynesla tajné interní materiály. Instagram podle nich zhoršuje psychiku dětí a Facebook efektivně nebojuje s dezinformacemi. A problém eskaloval. Služby Facebooku byly několik hodin nedostupné.

Přečíst článek

Rekonstrukce, ilustrační foto

Asociace: Stavební normy prodražují bydlení, levný byt už dnes postavit nelze

Neustále zdražování novostaveb nutí Čechy pořizovat si vlastní bydlení jinou cestou. Čím dál častěji dávají přednost koupi a následné rekonstrukci starších bytů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

dolar

Týden tradera: Na trzích zavládl klid, vodu čeřili hlavně OPEC+, Němci a Shein

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme