Reklama

Raiffeisenbank vydělala za pololetí tři miliardy. Víc než jindy za celý rok

Raiffeisenbank
Dušan Kütner / Newstream
 ČTK

Raiffeisenbank v ČR v prvním pololetí letošního roku meziročně stoupl čistý zisk o 78,4 procenta na 3,01 miliardy korun. Banka uvedla, že její aktiva vzrostla o 15,5 procenta na 593 miliard korun. Zisky letos výrazně rostou také ostatním velkým bankám.

Reklama

Celkové provozní výnosy banky se koncem června zvýšily o 75,3 procenta na 8,83 miliardy korun. V meziročním srovnání výsledků banky má pozitivní dopad fúze s Equa bank. Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 113,1 procenta na 6,93 miliardy korun. Nárůst způsobilo zejména zvyšování tržních úrokových sazeb z důvodu utahování měnové politiky v souvislosti s bojem proti inflaci. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 34,5 procenta na 2,22 miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se zvýšil o 36,8 procenta na 343 miliard korun. Růst byl jak na straně domácností ve formě hypotečních a spotřebitelských úvěrů, tak na straně firem ve formě investičních úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 17,9 procenta na 484 miliard korun. Růst táhly zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, a to na straně domácností i firem. Také výrazný nárůst úvěrů i vkladů ovlivnila fúze s Equa bank. Provozní náklady 4,69 miliardy korun se v meziročním srovnání zvýšily o 45,5 procenta.

Kapitálová přiměřenost banky k 30. červnu 2022 dosáhla 19,65 procenta. Valná hromada banky rozhodla na konci dubna 2022 o nevyplacení dividend akcionářům z loňského zisku, který dosáhl 4,69 miliardy korun. Částka 4,39 miliardy korun byla převedena do nerozděleného zisku a 296 milionů korun bylo použito na výplatu kupónu držitelům kapitálově investičních certifikátů.

Meziroční růst výsledků hlásí i další velké banky v ČR. České spořitelně stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 67 procent na 11 miliard korun. Čistý zisk Moneta Money Bank stoupl meziročně o 101 procent na 2,9 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první pololetí letošního roku čistý zisk 4,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 45 procent.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Reklama

HSBC

Britské banky vyplatí tisícové bonusy. Pomáhají zaměstnancům přežít inflaci

Jednorázový bonus 1500 liber přidá k srpnové výplatě britská HSBC. Snaží se tak svým níže postaveným zaměstnancům pomoci překonat razantní nárůst cen, který se v Británii blíží deseti procentům, uvádí agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Česká spořitelna

Spořitelně raketově vzrostl zisk. Výhled je kvůli válce nejistý

Česká spořitelna za první pololetí vydělala 11 miliard korun. Výrazný meziroční nárůst způsobila nízká srovnávací základna způsobená pandemií.

Přečíst článek

Vládní dluh stoupl, ilustrační foto

Aktuální sazby spořicích účtů. Víme, kde vám dají nejlepší sazbu

Sazby spořicích účtů v tuzemských bankách v posledních měsících rostou. Od loňského prosince do současnosti se prakticky zdvojnásobily. Souvisí to s rostoucí inflací a následným zvyšováním základní úrokové sazby České národní banky (ČNB), která se tak pokouší rozjetou inflaci přibrzdit. Které banky aktuálně nabízejí na spořicích účtech nejvyšší úrok?

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Prezident Miloš Zeman jmenoval 8. června 2022 členy bankovní rady České národní banky.

Lukáš Kovanda: ČNB v srpnu sazby nezvedne. Na podzim ji k tomu ale dotlačí inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme