Reklama

Křest ohněm. V Salvadoru propukly kvůli bitcoinu protesty

Prezident středoamerického Salvadoru chce v zemi zavést kryptoměnu bitcoin jako oficiální platidlo.
Pixabay

Protesty, technické závady a prudký pokles ceny této nejznámnější kryptoměny provázely první den jejího přijetí jako zákonného platidla ve středoamerickém Salvadoru. Ten je první zemí světa, která bitcoin přijala jako oficiální měnu.

Reklama

Před budovou nejvyššího soudu se v úterý shromáždila asi tisícovka protestujících, kteří pálili pneumatiky a odpalovali ohňostroje. Odpůrci kryptoměny si myslí, že může způsobit finanční nestabilitu a vést k nezákonným transakcím. Demonstrace rozehnali ozbrojení policisté, uvedla agentura Reuters.

Bitcoin, ilustrační foto

Salvador zavádí bitcoin jako zákonné platidlo. Veřejnost zrovna nejásá

Po dvanácti letech existence čeká dnes kryptoměnu bitcoin jedna z největších výzev jeho dosavadní historie. Stává se poprvé oficiálně používaným, zákonným platidlem některé ze zemí světa. A sice středoamerického Salvadoru.

Přečíst článek

Bitcoin má ale v zemi i příznivce. Podnikatelé si pochvalují bezkontaktnost a kryptoměna je navíc ochrání před padělanými bankovkami.

„Ano vidím v tom riziko, ale to existuje v životě u všeho. Když vlastníte obchod, někdy koupíte zboží, které neprodáte. Zatímco ostatní vidí krizi, já vidím příležitost,” uvedl podle BBC majitel jednoho z obchodů.

Zavedení bitcoinu jako zákonného platidla provázela další řada problémů. Například Apple a Huawei zprvu nepodporovaly digitální peněženku Chivo. Vláda také musela odpojit servery poté, co nedokázaly držet krok s registracemi uživatelů. V průběhu dne se ale peněženka objevila v několika obchodech a přijímaly ji i velké firmy jako Starbucks či McDonald's.

Opozice nešetří kritikou

Bukeleho vláda slíbila každému uživateli bitcoiny za 30 dolarů. Bukele při prosazování bitcoinu tvrdil, že jeho použití pomůže obyvatelům Salvdoru ušetřit ročně 400 milionů dolarů na poplatcích za převody peněz ze zahraničí a že poskytne napojení na finanční služby pro ty, kteří nemají bankovní účet. Podle výpočtů BBC založených na údajích od Světové banky se částka blíží spíše k 170 milionům dolarů.

Reklama

Opoziční politik Johnny Wright Sol prohlásil, že pokles ceny připravil jednu z nejchudších jihoamerických zemí o 3 miliony dolarů. „Byl to opravdu špatný den pro prezidenta Nayiba Bukeleho, jeho vládu a bitcoinový experiment. Většina lidí ví o kryptoměnách velmi málo. Víme, že je to velmi křehký trh a to se nepochybně projevilo,” uvedl opoziční představitel.

Papírový dům neboli Money Heist
video

Závěr Papírového domu je tu. Hned zamířil do TOP 10 seriálů českého Netflixu

Prvních pět epizod globálního hitu Netflix uveřejnil 3. září. Posledních pět dílů nabídne 3. prosince.

Přečíst článek

>>>>>>Zajímáte se o kryptoměny? Čtěte zde <<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Bitcoin, ilustrační foto

Salvador zavádí bitcoin jako zákonné platidlo. Veřejnost zrovna nejásá

Přečíst článek
Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme