Produkce vína v EU letos stoupne, hlavně díky Francii
Světová produkce vína v letošním roce klesne mírně pod loňskou úroveň. Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) odhaduje, že produkce bude zhruba jedno procento pod loňským objemem 262 milionů hektolitrů. Bude také pod průměrem za posledních 20 let. V EU ale stoupne o dvě procenta.
"V roce 2022 suché a horké podmínky pozorované v různých regionech světa vedly k předčasným sklizním a průměrným objemům. Přesto se očekává celkově dobrá kvalita," uvedla OIV.
Vína z Bordeaux jsou pojem již desítky let. I proto možná v posledních letech trochu ztrácejí lesk v konkurenci dravých vinařství z Burgundska či Itálie. Je tomu ale skutečně tak? „Bordeaux je stále pojem a tento region produkuje nesrovnatelně víc prvotřídního vína než kterýkoli jiný. Navíc už samo slovo Bordeaux vám zaručí prodeje úplně všude na světě. Ale všichni se teď musí daleko více snažit, aby uspěli,“ vypráví Tommaso Pezzato, šéf distribuce vínařství JCP Maltus, které vlastní Patrik Tkáč. Tommaso Pezzato: Vlastníci luxury brandů i prodejci vepřového. To jsou majitelé vinařství v Bordeaux
Reality
V Evropě deště na konci léta zmírnily negativní vliv sucha v Itálii a ve Francii. Vlny veder ale poškodily vyhlídky úrody ve Španělsku.
Pokles ve Španělsku
V Evropské unii by letošní produkce měla činit 157 milionů hektolitrů, což je o dvě procenta více než loni. V Itálii OIV čeká stabilní produkci, ve Francii po špatné sklizni v roce 2021 předpokládá výrazné oživení a ve Španělsku pokles. Itálie, Francie a Španělsko patří mezi největší producenty vína na světě.
Francouzský miliardář žijící ve Švýcarsku a zakladatel jedné z největších světových vinařských firem Pierre Castel dostal platební příkaz zaplatit stovky milionů franků na daních na základě soudního rozhodnutí, které zjistilo, že po desetiletí ve Švýcarsku záměrně skrýval svou identitu šéfa globálního nápojového impéria. Daňová ruka zákona přitom dostihla Castela po téměř třiceti letech, napsala agentura Bloomberg.Vinařský miliardář léta tajil identitu před švýcarským berňákem. Teď musí doplatit stovky milionů franků
Leaders
Ve Spojených státech by měla být letos produkce nižší o čtyři procenta a bude dokonce šest procent pod pětiletým průměrem. Vliv na to mají mrazy následované velkým suchem a souvisejícím nedostatkem vody.
Produkce na jižní polokouli by měla kvůli méně příznivému počasí klesnout proti rekordní úrovni z roku 2021 o sedm procent. Měla by ale odpovídat pětiletému průměru, napsala agentura Reuters.
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.