Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Postpandemický restart Číny jde ztuha. Lidé ani firmy dost neutrácejí

Postpandemický restart Číny jde ztuha. Lidé ani firmy dost neutrácejí
Profimedia
 ČTK

Čínská ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 5,2 procenta, což je sice v souladu s cílem Pekingu, ale o desetinu procentního bodu zaostává za očekáváním analytiků, píší světové agentury s odvoláním na oficiální čínská data. V předchozím tříměsíčním období činil růst hrubého domácího produktu (HDP) 4,9 procenta. Mezičtvrtletně růst HDP v posledním trimestru zvolnil na jedno procento z revidovaného tempa 1,5 procenta ve třetím čtvrtletí. 

Reklama

Za celý rok 2023 činil růst 5,2 procenta. Peking si pro loňský rok stanovil růstový cíl na úrovni pěti procent. Podle agentury Reuters pomohl statistikám čínské ekonomiky fakt, že se růst srovnával s obdobím roku 2022, který výrazně negativně ovlivnily rozsáhlé lockdowny spojené s covidem-19.

„Oživení po pandemii, které bylo zklamáním, je u konce,“ uvádí ve svém posledním průzkumu společnost China Beige Book (CBB). „Jakékoli skutečné zrychlení (ekonomiky v letošním roce) bude vyžadovat buď velké globální pozitivní překvapení, nebo aktivnější vládní politiku,“ dodala.

Ekonomický růst Číny v roce 2023 byl „tvrdě vybojován“, řekl na tiskové konferenci šéf čínského statistického úřadu Kchang I. Hospodářství se podle něj bude letos potýkat se složitým vnějším prostředím a nedostatečnou poptávkou.

Ve výraznějším postpandemickém nastartování ekonomiky však podle Reuters zabránily Číně domácí faktory jako nízká důvěra spotřebitelů a firem či rostoucí dluhy místních samospráv, stejně jako celkově nevýrazný globální růst.

Čína rýžuje na levné ropě z Ruska. Putin ale nepřichází zkrátka

Obchod mezi Čínou a Ruskem jen kvete. Rusko je stále více závislé na dodávkách z Číny, odkud již proudí až polovina dovozu do země. Opačným směrem naopak proudí za výprodejové ceny ropa a plyn.

Přečíst článek

„Kvůli poklesu investic do sektoru nemovitostí je ekonomika více závislá na výrobním sektoru a odvětví služeb,“ uvedl analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management. „Tento přechod si vyžádá určitý čas. Klíčovou otázkou na trhu je, kdy v sektoru nemovitostí skončí přechodná fáze,“ dodal.

Čínská lidová banka

Další účinek protiruských sankcí. Čínské banky zpřísňují přístup vůči ruským klientům

Čínské státní banky zpřísňují financování ruských klientů. Přístup mění poté, co Spojené státy schválily sekundární sankce proti zahraničním firmám, které pomáhají Moskvě v jejím válečném tažení proti Ukrajině. Čínští věřitelé by jinak mohli ztratit přístup k americkému dolarovému systému vypořádání mezibankovních plateb, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Kreml zprávu odmítl komentovat.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Miliardář George Soros

Čína čelí hospodářské krizi. Důvěra lidí je po eskapádě Evergrande otřesena, tvrdí Soros

Přečíst článek
Výroba automobilů Škoda v Mladé Boleslavi

Lukáš Kovanda: Český průmysl v únoru zklamal. Kdo za to může? Němci, Číňané i piráti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme