Podvodná investiční platforma z Ukrajiny obrala Čechy o miliony

Ukrajinští a čeští policisté zadrželi na Ukrajině 70 lidí ze zločinecké skupiny, která podle kriminalistů tvořila a spravovala podvodné investiční platformy. Čtyři hlavní organizátoři jsou ve vazbě, v případě prokázání viny jim hrozí až 12 let vězení nebo propadnutí majetku.
Na území Česka způsobila skupina škodu nejméně devět milionů korun, konečnou škodu v celé Evropské unii odhadují vyšetřovatelé na miliony eur, uvedl Břetislav Brejcha, šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK).
V hlavní roli kryptoměny
Platformy svým provedením působily jako skutečné investiční domény. „Pachatelé přesvědčovali oběti k instalaci aplikace pro vzdálený přístup a následně je manipulovali k převodu finančních prostředků na různé bankovní účty s následným převodem do kryptoměn,“ popsal trestnou činnost Brejcha. Najatí IT specialisté zároveň vytvářeli i online reklamy, které falešné platformy propagovaly.
Skupina pracovala z call centra v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Tam také policie zadržela jak hlavní organizátory, tak i řadové zaměstnance. Centrum s vlastní serverovou místností zabíralo dvě patra administrativní budovy a střežily ho desítky kamer, elektronický zabezpečovací systém i ochranná služba.
Spolupráce Čechů a Ukrajinců
Operace s krycím názvem Pathfinder byla podle Brejchy výsledkem půlroční spolupráce Čechů a Ukrajinců ve společném vyšetřovacím týmu agentury Eurojust. Klíčovou roli při rozkrytí skupiny měla Služba bezpečnosti Ukrajiny, za ČR se na případu podílel odbor kybernetické kriminality NCTEKK za dozoru Okresního státního zastupitelství v Hradci Králové. Razie na ukrajinském území, která se uskutečnila na přelomu letošního dubna a května, se pak zúčastnili i čtyři policisté české centrály.
Při domovních prohlídkách na území Ukrajiny zajistila policie stovky kusů techniky, počítačů, datových nosičů a telefonů. Konečnou škodu stanoví až na základě jejich analýzy. V Česku zatím ví o 37 podvedených klientech. Brejcha v této souvislosti znovu varoval veřejnost před investováním na neověřených platformách a také před podvody, které využívají instalace aplikací pro vzdálený přístup, u nichž se uživatel vzdává kontroly nad svým počítačem.
Kybernetická bezpečnost se stává největší výzvou bank a dalších institucí. Jejich klienti totiž často čelí stále sofistikovanějším podvodům, které je mohou připravit o značné množství peněz. Případy již řeší policie.
Nebezpečná premiéra. V Česku se objevil nový typ podvodu přes WhatsApp
Money
Podvody s falešnými internetovými obchody v Česku během letošního 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 1190 procent. Globálně pak meziroční nárůst činil 790 procent. Falešné e-shopy se přitom objevují i mizí po tisících a je tedy téměř nemožné udržovat si o nich přehled. Uvedla to antivirová firma Gen, která zastřešuje značky Avast, Norton, AVG, Avira a CCleaner.
Česko jako ráj pro podvodníky. Počet falešných e-shopů stoupl o tisíce
Zprávy z firem
Některé postupy daňových podvodů nestárnou. Devatenáct století starý papyrus ukazuje, že se na okraji Římské říše odehrávaly podobně jako dnes. Ale že si na ně dokázaly úřady došlápnout.
Daňový únik může přinést bolestivý trest. Ale aspoň za něj už dnes nikoho nepředhodí šelmám
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.