Reklama

Paradox doby: koupí umění na splátky může sběratel pořádně vydělat

Artefin
Artefin
Stanislav Šulc

Inflace roste. Hodnota mladého umění ale roste mnohem rychleji. A nákup uměleckého díla se vyplatí i na splátky. Většinou to jde totiž bez úroků.

Reklama

Auto nebo elektrokolo na operativní leasing je dnes již téměř běžnou praxí. Na splátky si mnozí kupují nejnutnější zařízení bytu a odvážnější si na úvěr kupují i zájezd k moři. Co ale takhle si koupit na splátky obraz nebo skulpturu? Nesmysl? Ani náhodou. Jedná se o nový trend, který navíc v posledních měsících má stále větší smysl. I proto, že cena takto koupeného uměleckého díla může rychle vyrůst. A sběratel či investor na tom může pořádně vydělat.

Umění na splátky prodávají přímo umělci, galeristé, ale také art dealeři. Zahraniční webové portály nabízející umělecká díla i těch nejzvučnějších jmen velmi často rovnou přicházejí s možností koncovou cenu rozprostřít do několika měsíčních splátek.

„Samozřejmě že umožňujeme nákup na splátky,“ prozrazuje jeden z výrazných umělců současné střední generace Michal Pěchouček tvořící nyní v uměleckém tandemu s Rudim Kovalem pod názvem unconductive trash. Do jejich ateliéru na pražském Žižkově tak může přijít každý a nikoli pouze člověk, který má na nákup umění volných stovky tisíc.

Je to přitom jedna z potenciálně nejvýhodnějších investic. Při koupi obrazu od žijícího umělce, navíc přímo „z ateliéru“ je jistota nejnižší možné ceny. Při správném výběru autora a díla se investor může dočkat návratnosti v řádu stovek procent. A už ani neplatí, že by zisky realizovala až druhá či třetí generace.

Výstava Vladimira 518 v pražské DSC Gallery.

Slavný rapper Vladimir 518 debutuje jako malíř. Jeho obrazy mohou být investicí

Ačkoli je Vladimir 518 samoukem, jeho kresby stojí desítky tisíc, velkoformátová plátna prodává DSC Gallery za 120 tisíc a výš.

Přečíst článek

Reklama

O současné umění je mimořádný zájem a zisky lze inkasovat rychle. Například sítotisky Pasty Onera se před čtyřmi lety prodávaly na primárním trhu za cenu do deseti tisíc. Nyní jejich cena na internetových aukcích letí téměř vždy přes hranici 30 tisíc. Tedy: zisk 200 procent za asi čtyři roky.

Tím se současné umění stává jasnou obranou proti inflaci, která zvláště v posledních měsících nabírá na obrátkách a podle prognózy České národní banky ještě poroste minimálně do příštího roku.

Na splátky bez navýšení

Nakupit umění na splátky však lze i bez známosti s umělci. Jednou z možností je nákup přes galerii současného umění, které většinu umělců zastupují. Díla Jiřího Davida, Davida Černého, Lubomíra Typlta a mnoha dalších současných celebrit světa umění nabízí například DSC Gallery. A zájemcům nabízí možnost nákupu na splátky.

„Klidně si může splátky rozložit třeba až na tři roky,“ potvrzuje spolumajitelka galerie Olga Trčková. „Nákup umění by měl být v první řadě příjemný pro všechny zainteresované strany, tedy win-win-win situace. Když tedy za mnou přijde nějaký zájemce o koupi a touží po konkrétním díle, na které ale nemá, snažím se umělce přesvědčit, že je lepší to prodat opravdovému zájemci než to nechat ležet ladem,“ připomíná Trčková.

Martin Krajc (1984) Blue Drink

Mladí čeští umělci se představí na aukci v Londýně

Galerie Kodl ve spolupráci s prestižní aukční síní Sotheby's vybrala díla 11 tuzemských tvůrců včetně Jana Kalába, Karla Štědrého nebo Vladimíra Houdka. Obrazy jsou až do 13. srpna ke zhlédnutí v Galerii Kodl.

Přečíst článek

Pro kupujícího pak jde o skutečnou výhodu, většinou totiž jde o bezúročnou „půjčku“, ačkoli samozřejmě nejde o klasickou půjčku. Tuzemským bankám se totiž na trh s uměním v této podobě zatím příliš nechce. Na rozdíl třeba od zahraničí, kde mohou díla nejvýznamnějších umělců být i zástavou pro hypotéky, jak připomíná agentura Bloomberg.

Přesto tu vznikl jeden nebankovní produkt, který nákup na splátky umožňuje. Společnost Artefin ve spolupráci s poskytovatelem úvěrů Essox svým zákazníkům nabízí koupi děl těch nejzvučnějších děl současného umění, jako jsou Krištof Kintera, Josef Bolf, Petr Nikl nebo Jiří Georg Dokoupil.

„Nabízíme obrazy od zhruba 30 tisíc výš až do milionových položek. Nejčastěji se prodávají díla v rozmezí od 150 do 300 tisíc. To je taková hladina, na kterou většinou mají a jsou ochotni si půjčit na něco smysluplného. Nebo alespoň hezkého,“ uvádí jeden ze zakladatelů Artefinu René Rohan. „Původně jsme si mysleli, že budeme uvádět ceny u všech děl, ale po konzultaci s umělci jsme se rozhodli ceny nezveřejňovat a sdělovat je pouze na vyžádání. Ceny si určuje autor. Mohlo by se stát zvláště u těch mladších, že by cena byla zcela mimo trh. Ale nám se to neděje, protože přeci jen pracujeme s autory, kteří již prošli tržním ohodnocením a znají svou cenu velmi přesně,“ pokračuje Rohan, který zároveň připomíná, že zájemcům mohou dílo přivést až domů na zkoušku a po týdnu odvést, co si nevybere.

Ačkoli Artefin spolupracuje s klasickým poskytovatelem úvěrů, i zde zákazníci mohou koupit dílo bez navýšení. „My vůči zákazníkům to máme nastaveno tak, jsme schopni nabízet půjčku i bezúročně, protože úroky jsou takříkajíc na nás. Důležité je, aby zákazník prošel scoringem. Pokud projde, tak mu banka poskytne úvěr podle příjmů,“ říká druhý zakladatel Artefinu Michal Bařina.

Banksyho obraz Flying cooper ve výloze Galerie Kodl

Stanislav Šulc: Nekupujte umění kvůli inflaci, ale kvůli vášni

Na tuzemských aukcích se jen za prvních šest měsíců prodala díla za miliardu korun. Láska k umění za tím stojí až v druhé řadě.

Přečíst článek

Architekt Petr Kolář

Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost

Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Banksyho obraz Flying cooper ve výloze Galerie Kodl

Stanislav Šulc: Nekupujte umění kvůli inflaci, ale kvůli vášni

Na tuzemských aukcích se jen za prvních šest měsíců prodala díla za miliardu korun. Láska k umění za tím stojí až v druhé řadě.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme