Mladí čeští umělci se představí na aukci v Londýně
Galerie Kodl ve spolupráci s prestižní aukční síní Sotheby's vybrala díla 11 tuzemských tvůrců včetně Jana Kalába, Karla Štědrého nebo Vladimíra Houdka. Obrazy jsou až do 13. srpna ke zhlédnutí v Galerii Kodl.
Prestižní londýnská aukční síň Sotheby's v říjnu nabídne díla českých tvůrců. V rámci akce nazvané 20th Century Art: A Different Perspective bude 29. října podle pozvánky možné pořídit řadu děl nejslavnějších jmen české meziválečné avantgardy včetně již zveřejněného obrazu Václava Špály Zátiší s květinami z roku 1940, jehož odhadovaná cena je mezi 25 tisíci a 35 tisíci librami.
Zatímco tvorba meziválečné moderny se již na světových aukcích etablovala a díla Františka Kupky, Toyen či Josefa Šímy se prodávají na obou březích Atlantiku, pro české mladé umění to však zatím pravidlo není.
O to důležitější je fakt, že součástí této aukce bude také prodej 11 děl současných mladých tvůrců z České republiky a Slovenska. Jedenáct autorů i jejich díla opět vybíral tým Kodl Contemporary ve spolupráci s odborníky ze Sotheby's. V Londýně se tentokrát budou dražit díla Ondřeje Basjuka, Vladimíra Houdka, Jana Kalába, Martina Krajce, Pavly Malinové, Jiřího Petrboka, Karla Štědrého, Michala Škapy, Jakuba Špaňhela, Márie Švarbové a Zdeňka Trse.
„Ambicí Kodl Contemporary je posunout úroveň prezentace soudobého umění o další stupeň. Usiluje o představení širokého pole tvorby mladé a střední generace ve vytříbeném výběru a v mezinárodním kontextu. V letošní nabídce bude tvorba předních českých malířů a slovenské fotografky, z nichž většina se již představila i na Letních výtvarných salonech Kodl Contemporary,“ uvádí galerie.
Houdek, Kaláb, Štědrý, Špaňhel či Malinová patří v současnosti k nejvýraznějším tvůrcům nejmladší generace, z nichž se většina narodila až po roce 1980. Patří k nim také Karel Štědrý, původně grafik, který po studiu UMPRUM maluje velkoformátová abstraktní plátna. Mnohdy se inspiruje právě meziválečnou avantgardou, kterou připomíná i jeho série Acid House. Letošní kompozice z této série nazvaná Co zbylo z avantgardy pak bude jedním z dražených děl.
„Nabídku jsem dostal od Galerie Kodl, která zprostředkovává pro Sotheby's výběr českých současných autorů do dražby. Možná jedním z důvodů mohlo být, že se jeden z mých obrazů vydražil vysoko nad odhadní cenou v jarní aukci pořádané právě Galerií Kodl,“ řekl pro newstream.cz Karel Štědrý. „Aukční síň Sotheby's stále platí za jednu z nejprestižnějších na světě. To, že moje dílo bylo vybráno londýnskými odborníky, kteří jezdí do Prahy stvrdit předvýběr galerie, beru jako velký úspěch. Celé to vnímám spíš motivačně a jako určitý příslib do budoucna. Důležité je pořád pracovat a neusnout na vavřínech,“ dodal talentovaný umělec.
„Pro umělce je to samozřejmě skvělá příležitost jak se prezentovat na zahraničním trhu s uměním. Bude zajímavé vidět, jak na to budou reagovat zahraniční sběratelé. Nechám se překvapit, jak to celé dopadne,” napsal serveru newstream.cz Vladimír Houdek.
Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony
Money
Umění táhne. Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností v ČR utratili rekordních 846 milionů korun. Spolu s internetovými dražbami by to bylo určitě přes miliardu.Aukce v Česku boří rekordy. Za pololetí se prodalo umění za 846 milionů
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.