Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Panika není nutná. Zachovejte si víru v technologické firmy, tvrdí investoři

Akciové trhy - ilustrační foto
ČTK
Zdeněk Pečený

Investoři a generální ředitelé předních firem jsou nadále optimističtí. Podle nich je nepravděpodobné, že by aktuální situace na akciových trzích mohla přerůst do ekonomické krize, píše server CNBC.

Reklama

Akciový index technologických firem Nasdaq 100 od začátku roku oslabuje, dosud téměř o 30 procent. Právě akcie technologických firmem byly koncem roku viděny jako značně nadhodnocené, což přimělo některé analytiky varovat před příchodem krize, jakou na počátku století způsobila dotcom krize.

Nicméně generální ředitelé předních firem i investoři zůstávají i ve světle nedávných výprodejů globálních technologických akcií stále optimističtí, informuje server CNBC. Podle nich je nepravděpodobné, že by aktuální situace na akciových trzích mohla přerůst do ekonomické krize.

The Swiss National Bank's v Ženevě

Lukáš Kovanda: Jak vydělat při stagflaci? Třeba investicí do švýcarského franku nebo kanadského dolaru

Inflace vrcholí, brzy se nadějeme její zvolnění. I tak nás čeká ekonomicky nesmírně těžký čas. Stagflace. Tedy ekonomický propad spojený se stále výrazným růstem hladiny spotřebitelských cen. To vše lze vyčíst z nejnovějšího, květnového šetření mezi více než třemi stovkami předních světových ekonomů a investorů, které každý měsíc provádí Bank of America.

Přečíst článek

Index Nasdaq 100 se v úterý odpoledne obchodoval s denní ztrátou více než tři procenta. Od chvíle, co americká centrální banka (Fed) zvýšila základní úrokovou sazbu, vymazaly největší světové technologické společnosti přes bilion dolarů (přes 23 bilionů korun) ze své hodnoty za pouhé tři obchodní dny.

Technologické akcie jsou zasaženy vyhlídkou na rostoucí sazby

Technologické a jiné růstové akcie jsou zasaženy vyhlídkou na vyšší sazby, jimiž se Fed a další centrální banky po celém světě snaží krotit prudce rostoucí inflaci. To je dáno tím, že u tohoto typu cenných papírů se počítá s delší návratností a vysoké úroky značně ujídají z budoucího výnosu rozloženého do mnoha let.

Ceny akcií technologických firem kulminovaly v závěrů loňského roku. „Očividně se nabízí otázka, jaká by měla být přesná tržní hodnota některých z těchto firem, ale jejich obchodní modely jsou funkční – nejen nyní, ale i do budoucna, pokud jde o poskytování služeb, poradenství a digitalizaci,“ uvedl pro CNBC generální ředitel UBS Ralph Hamers na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Akcionáři žádají vedení Tesly, aby odkoupilo akcie firmy za 15 miliard dolarů. Chtějí zastavit propad Tesly

Akcionáři žádají vedení Tesly, aby odkoupilo akcie firmy za 15 miliard dolarů. Chtějí zastavit propad Tesly

Jeden z největších akcionářů automobilky Tesla a známý asertivní investor Leo Koguan vyzval vedení firmy, aby z trhu zpětně odkoupila akcie v hodnotě 15 miliard dolarů (asi 351 miliard korun). Cílem návrhu je zastavit propad akcií Tesly v poslední době, která letos přišla již o 30 procent hodnoty, uvedl server CNBC.

Přečíst článek

Zatímco někteří analytici naznačili, že sentiment vůči technologickému sektoru je nejhorší od zmiňovaného splasknutí internetové bubliny před více než dvaceti lety, protože rostoucí sazby nutí společnosti k rychlejšímu dosahování zisků, zároveň zdůraznili, že pro investory stále existují dlouhodobé investiční příležitosti.

„Není to jako před 20 lety. Tehdy jsme tu měly nějaké obchodní modely, které fungovaly jen na papíře,“ dodal Hamers. „Za posledních 20 let jsme byli viděli, že v maloobchodě, ve finančních službách i jinde dochází ke skutečným změnám a tento trend se nezastaví kvůli tomu, co aktuálně vidíme na trzích,“ dodal.

Investoři by si měli zachovat víru v technologické akcie

Hamersovi přitakával i jeho kolega z další švýcarské banky. Předseda představenstva Credit Suisse Axel Lehmann pro CNBC řekl, že investoři by si měli zachovat víru v dlouhodobou perspektivu navzdory současným otřesům, protože mnoho technologických společností je stále stabilních a zdravých.

„Úrovně ocenění klesly v podstatě na všech akciových trzích, ale zisky společností stále existují, takže jsme svědky jen mírného otřesu,“ míní Lehmann. A ti i přesto, že Fed je připraven v boji s inflací nadále zvyšovat úrokové sazby.

Ilustrační foto

Investiční vína porážejí zlato i akcie. Zhodnocení se počítá v desítkách procent

Zájem o burgundská vína jakožto investice nebývale roste. Rostoucí poptávka zvyšuje jejich cenu, a to až o desítky procent. Loňská produkce francouzského vína navíc byla vůbec nejslabší v historii, což se také podepsalo na jeho ceně.

Přečíst článek

Podle investora, miliardáře a spoluzakladatele investiční společnosti Carlyle Group Davida Rubensteina byla reakce trhu na měnovou politiku centrálních bank moc silná. „Při krachu v letech 1999, 2000, 2001 existovaly internetové společnosti bez tržeb, a zjevně bez zisků. V některých případech neměly nic jiného než obchodní plán a neměly si proto jít pro jakýkoliv kapitál,“ řekl Rubenstein v diskusním panelu na fóru v Davosu.

To se ale podle něj absolutně nedá srovnávat s aktuální situací. „Nyní máte společnost jako Netflix, která má 250 milionů předplatitelů. Možná nemá takovou hodnotu, jakou měl ještě před pár měsíci. I tak je jeho hodnota větší, než za jakou se aktuálně obchoduje,“ uzvařel Rubenstein.

Burza, ilustrační foto

Technologické akcie se topí v nejdelší sérii ztrát od splasknutí dotcom bubliny

Technologické akcie mají za sebou nejdelší ztrátovou sérii od splasknutí internetové bubliny v roce 2001. Klesají již sedm týdnů v řadě, píše CNBC. Akcie velkých společností, měřeno indexem Dow Jones, klesají již osm týdnů po sobě. To je nejdéle od roku 1932, tedy blízko vrcholu Velké hospodářské krize.

Přečíst článek

Bill Gates během Global Investment Summit v Londýně 19. října 2021

Softwarový magnát Gates prodal za miliardu dolarů akcie kanadské železnice

Jméno zakladatele Microsoftu a čtvrtého nejbohatšího obyvatele zeměkoule Billa Gatese je spojováno zejména s počítačovými technologiemi. Vydělat ale umí i jinak – nyní například za 940 milionů dolarů (asi 22,4 miliardy korun) prodal většinu svých akcií v kanadské železniční společnosti CN Rail, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Newyorská burza (NYSE)

Akcie ustály pády bank. Na burzy se vrací optimismus, těží z toho technologické giganty

Přečíst článek

Fintech bublina se vyfukuje. Technologické akcie ztrácí od začátku roku desítky procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme