Reklama

Tomáš Prouza: Zvýšení sazeb zatíží exportéry, pozitivní je pro zákazníky

průmyslová výroba, ilustrační foto
Pixabay

České firmy dosud tlačil nedostatek pracovníků a růst mezd, nyní po rozhodnutí České národní banky budou mít problém i se zdražováním úvěrů.

Spolu s posilováním koruny to bude znamenat problém hlavně pro menší české exportéry, kteří pracují s velmi nízkými maržemi. Naopak pro zákazníky je posilování koruny dobrou zprávou.

bankomat Monety v Praze

Tykač přikoupil akcie Monety. Drží podíl v ceně přes dvě miliardy

Miliardář Pavel Tykač navýšil svůj podíl v bance Moneta. Aktuálně v ní drží 5,19 procenta. To je významné číslo, větší podíl už má jen PPF (29,94 procenta) a Raiffeisen Bank International (6,06 procenta).

Přečíst článek

ČNB ve čtvrtek rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává, že by do konce roku měla koruna posílit až pod hranici 25 korun za euro. „Zboží z dovozu bude před Vánoci mírně levnější, poznat by to mělo být zejména na elektronice a větších hračkách. Tedy za podmínky, že se alespoň trochu znormalizuje problematická a drahá doprava z Asie,“ dodal svazový prezident. Podle něj je ale pro firmy daleko větším rizikem chybějící pracovní síla než zvyšování úrokových sazeb.

ČNB zvýšila sazby nejvýrazněji od roku 1997. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky.

Reklama

Související

Česká národní banka, ilustrační foto

Česká koruna razantně zpevnila. Může to zmírnit růst úrokových sazeb

Přečíst článek
Rok 2021 byl rokem nečekaně bujné inflace

Lukáš Kovanda: Inflace stoupá k rekordu z roku 1998, Češi si po delší době „utáhnou opasky“

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme