Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nezaměstnanost klesla na 3,7 procenta. Sezónní vývoj maskuje fakt, že lidí bez práce pomalu narůstá

Nezaměstnanost zůstala v září 3,6 procenta, lidí bez práce i volných míst přibylo
ČTK
 ČTK

Podle v pátek zveřejněných údajů MPSV se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a službách spojených s cestovním ruchem.

Reklama

V březnu byla nezaměstnanost o 0,2 procentního bodu vyšší. „Sezónní vývoj nezaměstnanosti trochu maskuje fakt, že lidí bez práce pomalu narůstá s tím, jak se především v průmyslu firmy pod tlakem zbavují zaměstnanců. Přesto napětí na trhu práce polevuje jen pomalu, a tak třeba ve stavebnictví si firmy stále stěžují na nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků,“ komentuje čerstvá data z trhu práce hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Pokles nezaměstnanosti v dubnu na 3,7 procenta způsobil hlavně rozjezd dalších sezonních prací. Úřady práce evidovaly ke konci dubna 280 078 uchazečů o práci, meziměsíčně o 8545 méně. Volných pracovních míst je dál méně než zájemců o práci, oproti předchozímu měsíci jich ještě ubylo, a to o 614 na 268 046. 

Loni v dubnu činila nezaměstnanost 3,6 procenta, bez práce bylo tehdy 261 683 lidí a volných pozic 284 530. Nezaměstnanost v České republice je podle Úřadu práce druhá nejnižší v Evropské unii.

Na konci roku nezaměstnanost poroste

Nezaměstnanost oproti březnu klesla ve všech 14 krajích a v 72 ze 77 okresů Česka. Nejvyšší nezaměstnanost byla v dubnu v Ústeckém kraji, kde činila 5,9 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost měly shodně Praha a Kraj Vysočina, v nichž dosáhla 2,8 procenta.

„Český trh práce zůstává s ohledem na nepříliš dobrý výkon ekonomiky v posledním roce stále ještě robustní. Ubývá sice volných pracovních míst, ale nijak dramaticky. Problémem zůstávají výrazné regionální, respektive strukturální rozdíly. Tam kde je vyšší zastoupení nezaměstnaných, nejsou volná místa. Tam kde jsou volná místa, není dostupné bydlení. Tomu odpovídá i dlouhodobý kontrast Karviná vs Praha,“ dodal Dufek.

Míra nezaměstnanosti bude podle ekonomů i statistiků nejspíše díky sezónnosti až do léta klesat. Ve druhé polovině roku, a především v jeho závěru se opět zvýší. Zatímco loni byly nejistotou předčasné odchody do důchodu, tentokrát to může být efekt dodanění (zatížení soc. pojistným) u dohod o provedení práce. Reálného (nesezónního) poklesu nezaměstnanosti se nejspíše dočkáme až s rychlejším růstem ekonomiky v příštím roce.

Peníze, ilustrační foto

Zlepšená prognóza. Česká ekonomika si polepší, ale stále jde o křehký růst, upozorňují analytici

Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) zlepšila pro letošní rok odhad růstu tuzemské ekonomiky na 1,4 procenta. Pro příští rok očekává růst 2,7 procenta. Inflace podle ní letos klesne na 2,3 procenta, v příštím roce by měla zůstat obdobná, uvádí makroekonomická prognóza, kterou zveřejnila ČBA. V té únorové předpokládala letos růst HDP 1,2 procenta a inflaci 2,7 procenta.

Přečíst článek

Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet

Lukáš Kovanda: Češi se konsolidačního balíčku nezalekli a mají nečekaně silnou chuť utrácet

Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet. Letos v březnu tržby maloobchodu reálně stouply o 6,1 procenta. Čekal se přitom růst ani ne poloviční, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Analytici očekávají další pokles sazeb ČNB. Velký skok to ale nebude

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek znovu sníží základní úrokovou sazbu ze současných 5,75 procenta. Shodují se na tom oslovení analytici, otázkou ale podle nich bude rozsah tohoto kroku. Většina z nich očekává pokles sazeb spíše o půl procentního bodu, nevylučují ale ani poloviční rozsah.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Lidí bez práce opět ubylo. Díky sezonním pracím, které jsou v plném proudu

AKTUALIZOVÁNO: Lidí bez práce opět ubylo. Díky sezonním pracím, které jsou v plném proudu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme