Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Německý autoland ještě není z nejhoršího venku. Doplácí na to i české podniky

Továrna VW v německém Cvikově
Profimedia
 ČTK

Nálada v německém automobilovém průmyslu, který je nejdůležitějším průmyslovým odvětvím v zemi, se v listopadu dál zhoršila. Ukázal to dnes průzkum hospodářského institutu Ifo.

Reklama

Zmírnil se ale pokles ve zpracovatelském sektoru, jak vyplývá z průzkumu mezi nákupními manažery, který vypracoval finanční ústav Hamburg Commercial Bank (HCOB) ve spolupráci se společností S&P Global.

Německý automotive se plácá u dna

Index podnikatelské nálady v automobilovém průmyslu klesl podle Ifo potřetí za sebou. Dostal se tak na minus 16,8 bodu z říjnové hodnoty minus 16,3 bodu. Podniky sice hodnotily svou současnou podnikatelskou situaci jako lepší než v předchozím měsíci, ale do nadcházejících měsíců hledí s větším pesimismem. Na německých automobilkách je závislá řada českých podniků.

„Německému automobilovému průmyslu se nedaří dostat se z fáze hospodářského útlumu,“ uvedla analytička Ifo Anita Wölflová. Dodala, že nálada se výrazně snížila v červnu a od té doby se zásadně nelepší.

Bývalý guvernér Národné banky Slovenska Ivan Šramko v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS
video

Ivan Šramko: Problémy Evropy jsou hlavně problémy Německa

Zkušený bankéř, bývalý guvernér Národné banky Slovenska a člen správní rady Trinity Bank Ivan Šramko vidí jako největší problém současné evropské ekonomiky potíže německého hospodářství. „Německá ekonomika je v recesi, a to je hlavní důvod, proč se Evropa nedokáže srovnat s konkurencí zejména USA. „Věřím, že se Německo vzkřísí, ale podle prognóz to bude trvat mnoho let,“ dodal Šramko v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek

Příznivější zprávy ale poskytl německý zpracovatelský průmysl, který se na ekonomice největší země eurozóny podílí zhruba pětinou. Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský průmysl po zpřesnění dat vzrostl v listopadu na 42,6 bodu ze 40,8 bodu v předchozím měsíci, což je nárůst už čtvrtý měsíc v řadě. Index ale stále zůstává hluboko pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

„Přestože listopadové údaje stále řadí tento sektor do recese, tempo poklesu produkce ve srovnání s předchozím měsícem slábne,“ řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom HCOB Cyrus de la Rubia.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům snížil o 0,1 procenta, v meziročním srovnání pak ekonomika podle cenově a kalendářně očištěných údajů klesla o 0,4 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Českou ekonomiku budou dál stahovat evropské experimenty, shodli se ekonomické špičky na konferenci GIS

Českou ekonomiku budou dál stahovat evropské experimenty, shodli se ekonomické špičky na konferenci GIS

Přehnaná regulace, problémy v energetickém sektoru, dopady deglobalizace. Hlavní negativní faktory, které budou v nadcházejících letech ovlivňovat evropskou ekonomiku a také ekonomiku českou. Výhodou by mohla být relativně levná pracovní síla, kterou Česko umí nabídnout globálním hráčům. Shodli se na tom špičkoví ekonomové, kteří v panelové diskusi na Global Investment Summitu odhadovali vývoj klíčových ukazatelů ekonomiky.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Evropa má problém. Německo, motor Evropy, ztrácí výkon a paktuje se s Čínou

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme