Reklama

Německý Aspen šetří. Lanovky zpomalí a lyžaři přijdou o komfort vyhřívané sedačky

Zugspitze
ČTK
 ČTK

Kvůli úspoře energií musejí lyžaři o nadcházející zimní sezoně v jihoněmecké oblasti Zugspitze počítat s pomalejší jízdou lanovek, užšími sjezdovkami a také s vypnutým vytápěním lanovek a teras s venkovním posezením. Dnes to oznámila společnost Bayerische Zugspitzbahn, která tamní areály provozuje. Lyžařská sezona u nejvyšší německé hory Zugspitze začne 2. prosince.

Reklama

Vedle areálu Zugspitze, který spoléhá čistě na přírodní sníh, provozuje společnost ještě nedaleké lyžařské středisko Garmisch-Classic, jež se bez umělého zasněžování neobejde. Kvůli úsporám tam ale firma chce produkovat umělý sníh v omezeném režimu, vycházet bude z aktuálních cen elektřiny, její dostupnosti, vývoje počasí a ekonomické smysluplnosti. Kvůli nižšímu využívání sněžných děl a zasněžovacích zařízení tak mohou být sjezdovky užší než v minulosti, podle Bayerische Zugspitzbahn to ale nebude na úkor bezpečnosti.

Zasněžování, ilustrační foto

Stanislav Šulc: Zasněžování kopců je v dnešní situaci slušně řečeno zvěrstvo

Ještěd se nejspíš stane prvním tuzemským kopcem, který přivítá lyžaře. A to ještě ani nezačalo pořádně mrznout. Odstartovalo totiž zasněžování, které je kontroverzní v jakékoli době, ale v současnosti je již vyloženě absurdní. 

Přečíst článek

Kvůli úsporám zůstanou během letošní zimy vypnutá vyhřívání sedadel v lanovkách, vyhřívání venkovních teras restaurací a také noční osvětlení vrcholových stanic lanovek. Pokud to provoz dovolí, budou lanovky jezdit až o polovinu pomaleji, než je běžné, zejména pak za horšího počasí a během pracovního týdne, kdy je vytíženost nižší.

Společnost uvedla, že úsporu energií začala hledat už v minulosti, mimo jiné výměnou starého osvětlení a starých oken, instalací chytrých elektroměrů k hlídání spotřeby, měřením výšky sněhu na sjezdovkách či používáním solárních panelů.

Společnost Bayerische Zugspitzbahn uvádí, že v průměru vychází energetická potřeba pro každého lyžaře na 16 kilowatthodin denně. V této sumě jsou zahrnuty mimo jiné úprava sjezdovek a zasněžování.

Gymnázium v Českobrodské ulici v Praze s novými solárními panely na střeše

Firmy šetří a méně topí, posílají zaměstnance pracovat domů a instalují solární panely

Firmy se s enormním nárůstem cen energií vyrovnávají především investicemi do fotovoltaiky a moderních technologií nebo zaváděním úsporných opatření při osvětlení a vytápění svých objektů. Z plynu přecházejí na zkapalněný ropný plyn LPG, snaží se víc využívat odpadní teplo z vlastní výroby, montují úsporná svítidla, snižují teplotu v kancelářích, upravují pracovní dobu. Omezení výroby nebo propouštění zaměstnanců až na výjimky neplánují.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme